Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor
Posty: 2976
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Strzałkowo

Queensrÿche

#1

Vortex 7 lata temu

Obrazek
wikipedia pisze:Amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton.

Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).

W 2012 roku z zespołu został usunięty wokalista Geoff Tate, którego zastąpił Todd La Torre. W efekcie powstały dwa zespoły pod tą samą nazwą. 24 stycznia 2013 roku do sprzedaży trafił pierwszy album Queensrÿche z La Torre w roli wokalisty pt. Queensrÿche. Natomiast 23 kwietnia ukazał się album przewodzonej przez Tate'a inkarnacji Queensrÿche zatytułowany Frequency Unknown.

W 2014 roku Eddie Jackson, Scott Rockenfield oraz Michael Wilton odkupili część praw do nazwy Queensrÿche należących do Tate'a. Wokalista zobowiązał się do zmiany nazwy zespołu na Operation: Mindcrime. Ponadto na mocy porozumienia Tate uzyskał wyłączne prawa do wykonywania albumów Operation: Mindcrime i Operation: Mindcrime II w całości podczas koncertów.
Cyrki były tam niezłe, ale muza jak najbardziej wartościowa.

Obrazek
Skład:
Eddie Jackson - Bass (1982-present) ex-The Mob
Scott Rockenfield - Drums (1982-present) ex-The Mob, ex-Geoff Tate (live), ex-Slave to the System
Michael Wilton - Guitars (1982-present) ex-The Mob, Wratchet Head, ex-Soulbender
Parker Lundgren - Guitars (2012-present) ex-Geoff Tate (live), ex-Sledgeback, ex-The Nihilists
Todd La Torre - Vocals (2012-present) ex-Crimson Glory, ex-Infrared
▼ Byli muzycy
Chris DeGarmo - Guitars (1982-1997, 2003) ex-The Mob, The Rue, ex-Jerry Cantrell (live), ex-Spys4Darwin
Geoff Tate - Vocals (1982-2012) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, Avantasia (live), ex-Hear 'n Aid, ex-Queensrÿche, ex-The Mob, ex-Babylon, ex-Myth, ex-Tyrant
Kelly Gray - Guitars (1998-2002) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, ex-Queensrÿche, ex-Myth, ex-Slave to the System
Mike Stone - Guitars (2003-2009) The Stick People, ex-Craig Goldy's Ritual, ex-Eden, ex-Cell Mates, ex-Criss, ex-Iain Ashley Hersey, ex-Klover, ex-Trance Sonics
▼ Muzycy koncertowi
Casey Grillo - Drums (2017-present) Consortium Project (live), Jeremy Thomas Band, Sault, ex-Almah, ex-Kamelot
Mike Stone - Guitars (2018-present) The Stick People, ex-Craig Goldy's Ritual, ex-Eden, ex-Cell Mates, ex-Criss, ex-Iain Ashley Hersey, ex-Klover, ex-Trance Sonics

Pamela Moore - Vocals (female) Pamela Moore, ex-Geoff Tate (live), ex-Radar
Randy Gane - Keyboards (1986-1987) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, ex-Queensrÿche, ex-Myth
Parker Lundgren - Guitars (2009-2012) ex-Geoff Tate (live), ex-Sledgeback, ex-The Nihilists
Anthony "Kenny" Bender - Guitars, Keyboards, Vocals (backing) (2009) ex-Sword of Judgement, ex-Die by Day
Jason Ames - Keyboards, Vocals, Guitars (additional) (2009-2011) Geoff Tate (live)
Dyskografia:
1983 - Queen of the Reich [single]
1983 - Queensrÿche [EP]
1984 - Warning [single]
1984 - Take Hold of the Flame [single]
1984 - The Warning
1985 - Live in Tokyo [video]
1986 - Gonna Get Close to You [single]
1986 - Rage for Order
1988 - Eyes of a Stranger [single]
1988 - Revolution Calling [single]
1988 - The Sounds Machine EP 2 [split]
1988 - Operation: Mindcrime
1989 - I Don't Believe in Love [single]
1989 - Overseeing the Operation [EP]
1989 - Video: Mindcrime [video]
1990 - Empire [single]
1990 - Silent Lucidity [single]
1990 - Empire
1991 - Another Rainy Night (Without You) [single]
1991 - Jet City Woman [single]
1991 - Operation: Livecrime [live]
1991 - Operation: Livecrime [video]
1992 - Anybody Listening? [single]
1992 - Best I Can [single]
1993 - Real World [single]
1993 - Building Empires [video]
1994 - Bridge [single]
1994 - I Am I [single]
1994 - The Story So Far... [kompilacja]
1994 - Promised Land
1995 - Someone Else? [single]
1997 - Hear in the Now Frontier
1997 - Sign of the Times [single]
1997 - spOOL [single]
1999 - Axe Killer Collection [kompilacja]
1999 - Q2K
2000 - Beside You [single]
2000 - Greatest Hits [kompilacja]
2001 - Live Evolution [live]
2001 - Live Evolution [video]
2003 - Rhythm of Hope [single]
2003 - Classic Masters [kompilacja]
2003 - Revolution Calling [boxed set]
2003 - Tribe
2004 - The Art of Live [video]
2004 - The Art of Live [live]
2005 - Anybody There? [EP]
2006 - Operation: Mindcrime II
2006 - Face to Face [split]
2007 - Sign of the Times: The Best of Queensrÿche [kompilacja]
2007 - Extended Versions [live]
2007 - Mindcrime at the Moore [video]
2007 - Mindcrime at the Moore [live]
2007 - Live [video]
2007 - Welcome to the Machine [single]
2007 - Take Cover
2008 - The Collection [kompilacja]
2009 - If I Were King [single]
2009 - American Soldier
2011 - Get Started [single]
2011 - Dedicated to Chaos
2013 - Fallout [single]
2013 - Queensrÿche
2014 - Storming Detroit [live]
2015 - Condition Hüman

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Qu ... %BFche/340

Queensrÿche Tate'a
Dyskografia:
2013 - Frequency Unknown
2013 - Silent Lucidity - Greatest Hits [EP]
2013 - Cold [single]

Skład:
Rudy Sarzo - Bass, Vocals (backing) (2012-2014) Dream Child, ex-Dio, ex-Hear 'n Aid, ex-M.A.R.S., A New Revenge, Animetal USA, Devil City Angels, Gunzo, Project Rock, TRED, ex-Dee Snider, ex-Ozzy Osbourne, ex-Quiet Riot, ex-Yngwie J. Malmsteen (live), ex-Aleister Wild, ex-Blue Öyster Cult, ex-Dio Disciples, ex-Dudes of Wrath, ex-Hardline, ex-Manic Eden, ex-Ratt, ex-Whitesnake
Kelly Gray - Guitars, Vocals (backing) (2012-2014) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, ex-Queensrÿche, ex-Myth, ex-Slave to the System
Randy Gane - Keyboards (2012-2014) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, ex-Queensrÿche (live), ex-Myth
Geoff Tate - Vocals (lead) (2012-2014) Geoff Tate, Operation: Mindcrime, Avantasia (live), ex-Hear 'n Aid, ex-The Mob, ex-Queensrÿche, ex-Babylon, ex-Myth, ex-Tyrant
Simon Wright - Drums (2013-2014) Dream Child, Hellion, Operation: Mindcrime, ex-Aurora, ex-Dio, ex-Tora Tora, ex-A-II-Z, Big Noize, Dio Disciples, ex-Tytan, ex-Tim Ripper Owens (live), ex-AC/DC, ex-Black 13, ex-Rhino Bucket, ex-UFO
Robert Sarzo - Guitars, Vocals (backing) (2013-2014) Hurricane
▼ Byli muzycy
Bobby Blotzer - Drums (2012-2013) Ratt, Saints of the Underground, ex-Airborne, ex-Angel City Outlaws, ex-Contraband, ex-FireFoxx, ex-Phucket, ex-Twenty 4 Seven, ex-Montrose (live)
Glen Drover - Guitars (2012) Castrofate, Eidolon, Hollentor, Sacrifice (live), ex-Glen Drover, ex-King Diamond, ex-Megadeth, ex-Testament (live)
▼ Muzycy koncertowi
Brian Tichy - Drums (2013, 2014) Operation: Mindcrime, T&N, Theodore Ziras, W.A.S.P. (live), ex-Pride & Glory, S.U.N., Sweet & Lynch, Tak Matsumoto Group, ex-Vinnie Moore, ex-Ozzy Osbourne (live), ex-Aluminum Jew, ex-Ana Sidel, ex-B'z, ex-Ball, ex-Billy Idol, ex-Foreigner, ex-Gilby Clarke, ex-Kenny Wayne Shepherd, ex-Lynch Mob, ex-Nicklebag, ex-Shaw/Blades, ex-Stevie Salas, ex-The Dead Daisies, ex-TMG, ex-Whitesnake, ex-Aerosmith (live), ex-Glenn Hughes (live), ex-Sass Jordan (live), ex-Seether (live), ex-Slash's Snakepit (live), ex-The Guess Who (live), ex-Velvet Revolver (live)
Sean McNabb - Bass (2014) Burning Rain, Resurrection Kings, Let It Rawk, ex-Dokken, ex-Quiet Riot, ex-Badd Boyz, ex-Black Bart, ex-Great White, ex-House of Lords, ex-Rough Cutt
John Moyer - Bass (2013, 2014) Dark Sky Choir, Operation: Mindcrime, Art of Anarchy, Disturbed, The Foundry, ex-Blaze Bayley (live), ex-Adrenaline Mob, ex-Soak, ex-The Union Underground
Sass Jordan - Vocals (female) (2013) Sass Jordan, ex-Nikolo Kotzev's Nostradamus
Nina Noir - Vocals (female) (2013)
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Qu ... 3540363904

Operation: Mindcrime
Dyskografia:
2015 - The Key
2016 - Resurrection
2017 - The New Reality

Skład:
John Moyer - Bass (2014-present) Dark Sky Choir, Art of Anarchy, Disturbed, The Foundry, ex-Blaze Bayley (live), ex-Adrenaline Mob, ex-Queensrÿche (live), ex-Soak, ex-The Union Underground
Simon Wright - Drums (2014-present) Dream Child, Hellion, ex-Aurora, ex-Dio, ex-Tora Tora, ex-A-II-Z, ex-Queensrÿche, Big Noize, Dio Disciples, ex-Tytan, ex-Tim Ripper Owens (live), ex-AC/DC, ex-Black 13, ex-Rhino Bucket, ex-UFO
Brian Tichy - Drums (2014-present) T&N, Theodore Ziras, W.A.S.P. (live), ex-Pride & Glory, ex-Queensrÿche (live), S.U.N., Sweet & Lynch, Tak Matsumoto Group, ex-Vinnie Moore, ex-Ozzy Osbourne (live), ex-Aluminum Jew, ex-Ana Sidel, ex-B'z, ex-Ball, ex-Billy Idol, ex-Foreigner, ex-Gilby Clarke, ex-Kenny Wayne Shepherd, ex-Lynch Mob, ex-Nicklebag, ex-Shaw/Blades, ex-Stevie Salas, ex-The Dead Daisies, ex-TMG, ex-Whitesnake, ex-Aerosmith (live), ex-Glenn Hughes (live), ex-Sass Jordan (live), ex-Seether (live), ex-Slash's Snakepit (live), ex-The Guess Who (live), ex-Velvet Revolver (live)
Scott Moughton - Guitars, Vocals (2014-present) ex-Geoff Tate (live)
Kelly Gray - Guitars, Vocals (2014-present) Geoff Tate, ex-Queensrÿche, ex-Queensrÿche, ex-Myth, ex-Slave to the System
Randy Gane - Keyboards (2014-present) Geoff Tate, ex-Queensrÿche, ex-Queensrÿche (live), ex-Myth
Geoff Tate - Vocals, Keyboards, Saxophone (2014-present) Geoff Tate, Avantasia (live), ex-Hear 'n Aid, ex-Queensrÿche, ex-The Mob, ex-Queensrÿche, ex-Babylon, ex-Myth, ex-Tyrant

▼ Muzycy koncertowi
Tim Fernley - Bass (2016-present)
Scott Mercado - Drums (2016-present)
Jack Ross - Bass (2018-present)
Josh Watts - Drums (2018-present)
Kieran Robertson - Guitars (2018-present)
Bruno Sa - Keyboards, Guitars (rhythm), Vocals (backing) (2018-present) Allegro, Angra (live), Anamglas, Diaspora Mundi, ex-Mark Boals (live), ex-Tarja (live), ex-Timo Tolkki (live), ex-Tony Martin (live), ex-Perdidos na Selva, ex-Doogie White (live), ex-Joe Lynn Turner (live), ex-John Lawton (live), ex-Ted Poley (live)
Emily Tate - Vocals (female) (2018-present)
MA: https://www.metal-archives.com/bands/Op ... 3540401232
"Between Shit and Piss we are Born"

Tagi:
Awatar użytkownika
Fingolfin
Posty: 33
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Łódź

#2

Fingolfin 7 lata temu

W sumie znam tylko Operation: Mindcrime i Empire, ale całkiem mi się podobało. Jednak był to zespół, który nigdy na dłużej mnie nie zainteresował. Widocznie czegoś im brakuje/brakowało, żeby muzyka dłużej gościła w głośnikach. :P
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#3

yog 7 lata temu

Vortex pisze:
7 lata temu
W 2014 roku Eddie Jackson, Scott Rockenfield oraz Michael Wilton odkupili część praw do nazwy Queensrÿche należących do Tate'a. Wokalista zobowiązał się do zmiany nazwy zespołu na Operation: Mindcrime.
Niezła wieś. Śmieszne tym bardziej, że to niby antysystemowe i pewnie też antykorpo.

Kapeli prawie nie znam, chociaż te grubsze marki prog w stylu Fates Warning mam raczej obadane. Słyszałem Operation: Mindcrime w całości zaledwie raz, ale ciężko nie uznać krążka za wybitny. Kiedyś pewnie spędzę przy tym dwa dni bez przerwy jeszcze.

Dzisiaj sobie słucham Manilla Road kolejny raz, leci Astronomica i Mystification. Po chwili ojciec stwierdza, że takie brzmienie gitary to Queensryche ma w Suite Sister Mary. Na co ja, zgodnie z prawdą: Manilla Road była pierwsza ;)
Fingolfin pisze:
7 lata temu
W sumie znam tylko Operation: Mindcrime i Empire, ale całkiem mi się podobało. Jednak był to zespół, który nigdy na dłużej mnie nie zainteresował. Widocznie czegoś im brakuje/brakowało, żeby muzyka dłużej gościła w głośnikach. :P
Może Twojego czasu z nimi spędzonego im brakowało? :D Taka muza zawsze lepiej wchodzi im więcej słuchasz.

edit: a, zajebistego perkusistę mają
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Fingolfin
Posty: 33
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Łódź

#4

Fingolfin 6 lata temu

yog pisze:
7 lata temu
Może Twojego czasu z nimi spędzonego im brakowało? :D Taka muza zawsze lepiej wchodzi im więcej słuchasz.
Być może masz rację. Jednak dla mnie to była kapela przejściowa między Judas Priest a Dismember. :P
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#5

yog 6 lata temu

Fingolfin pisze:
6 lata temu
yog pisze:
7 lata temu
Może Twojego czasu z nimi spędzonego im brakowało? :D Taka muza zawsze lepiej wchodzi im więcej słuchasz.
Być może masz rację. Jednak dla mnie to była kapela przejściowa między Judas Priest a Dismember. :P
a co, jak się słucha Dismember to Queensryche czy Judas Piest już nie wypada? ;) Myślałem, że te czasy już dawno minęły
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Fingolfin
Posty: 33
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Łódź

#6

Fingolfin 6 lata temu

yog pisze:
6 lata temu
Fingolfin pisze:
6 lata temu
yog pisze:
7 lata temu
Może Twojego czasu z nimi spędzonego im brakowało? :D Taka muza zawsze lepiej wchodzi im więcej słuchasz.
Być może masz rację. Jednak dla mnie to była kapela przejściowa między Judas Priest a Dismember. :P
a co, jak się słucha Dismember to Queensryche czy Judas Piest już nie wypada? ;) Myślałem, że te czasy już dawno minęły
Nikt nie powiedział, że nie wypada, ale jak się poznało coś, co naprawdę zainteresowało, to poprzednie kapele idą w odstawkę. Niektóre się pamięta lepiej, inne gorzej. A z tego co pamiętam, to wspomniane wcześniej albumy Queensrÿche męczyłem dzień w dzień przez miesiąc może. Obecnie pamiętam tylko miłe kołysanie przy "Silent Lucidity". Resztę gorzej niż przez mgłę.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#7

yog 6 lata temu

Słuchałem sobie ostatnio w samochodzie Operacji w wersji remastered z 2006 jakoś (cd + 2 dvd to jest) i miałem wrażenie, że niezły plastik tam odjebali. Ale nie wiem, może to tak oryginalnie brzmiało? W każdym bądź razie - nie sądzę.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor
Posty: 2976
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Strzałkowo

#8

Vortex 5 lata temu

"The Verdict" to nowa propozycja od tego bandu. Odsłuchów kilka już za mną i muszę przyznać, że to świetny materiał. Przebojowo, mocno, ale i klimatyczne. Bardzo mi się podoba ta płyta.
"Between Shit and Piss we are Born"
Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor
Posty: 2976
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Strzałkowo

#9

Vortex rok temu

Nówka-"Digital Noise Alliance" instrumentalnie również gniecie. Jednak czasami, mam już dość wokali. Wtórne, przewidywalne, a fanem tychże nigdy nie byłem.
"Between Shit and Piss we are Born"
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2981
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#10

Szajtan rok temu

Queensryche na Digital Noise Alliance udowadnia, że nie skończył się gdzieś w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ale dalej ma sporo do zaoferowania i sporo do powiedzenia na polu zagospodarowanym przez metal progresywny oraz klasyczny heavy metal. Zespół oczywiście pod względem kompozycji estetyki nawiązuje do swych najlepszych lat, jednocześnie nie stojąc w miejscu ani nie cofając się. Michael Wilton, Eddie Jackson i reszta jasno dają do zrozumienia, że nie stracili zmysłu kompozytorskiego.
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2981
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

#11

Szajtan rok temu

Todd La Torre obecny frontman Queensrÿche wyda 21 kwietnia europejską wersję solowego albumu "Rejoice in the Suffering". Materiał ukazał się na rynku amerykańskim w lutym 2021 roku nakładem Rat Pak Records. Wydawcą reedycji jest ROAR- rock of angels records.
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
CzłowiekMłot
Moderator globalny
Posty: 2447
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Festung Posen

#12

CzłowiekMłot 9 mies. temu

Szajtan pisze:
rok temu
Queensryche na Digital Noise Alliance udowadnia, że nie skończył się gdzieś w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ale dalej ma sporo do zaoferowania i sporo do powiedzenia na polu zagospodarowanym przez metal progresywny oraz klasyczny heavy metal. Zespół oczywiście pod względem kompozycji estetyki nawiązuje do swych najlepszych lat, jednocześnie nie stojąc w miejscu ani nie cofając się. Michael Wilton, Eddie Jackson i reszta jasno dają do zrozumienia, że nie stracili zmysłu kompozytorskiego.
Ukazał się teledysk do przedostatniego utworu z tej płyty:



Powyższy kawałek zachęcił mnie do posłuchania albumu w calości i jak początek leciutko męczy uszy takim prostszym heavy pomieszanym z czymś w stylu rocka stadionowego (Bon Jovi, Van Halen) to im dalej w las tym lepiej. Sporo ciekawych rozwiązań, które faktycznie kojarzą się ze starym progresywnym rockiem. Jest to nadal oryginalne i pomysłowe, a nawet przebojowe. Ostatni album nie odstaje jakościowo od słynnego już "Operation:Mindcrime". To właściwie ich druga płyta, której wnikliwie posłuchałem i mimo tego, że obecny wokalista brzmi czasami zbyt dickinsonowo to jednak wrażenia pozytywne. Ostatnio jakoś trudno trafić na więcej niż poprawny okołoheavymetalowy album. Ten taki jest, polecam

A tak w ogóle podoba mi się okładka i logo kapeli.

Obrazek
Non Stop Kolor!

Browar, knajpa, dupy i metal!
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#13

kurz 9 mies. temu

yog pisze:
7 lata temu
Słyszałem Operation: Mindcrime w całości zaledwie raz, ale ciężko nie uznać krążka za wybitny
Przez długi czas olewałem, za każdym podejściem wyłączając po kilku kawałkach. Wydawało mi się to za delikatne, zbyt „progresywne” jak na heavy metal.
Po ostatnich wpisach odpaliłem jeszcze raz i zaskoczyło. Dobre płyciwo, momentami zajebiste, solówki, klimat, melodyka, emocje płynące z tego albumu, sprawiają że sięgnę po nówkę. Ale jeszcze nie teraz. Do takiej muzy trzeba mieć odpowiedni nastrój, na razie rezerwuję go na kolejne odsłuchy Operation: Mindcrime.
Torreador
Posty: 97
Rejestracja: 6 mies. temu

#14

Torreador 5 mies. temu

Dawno nie słuchałem Operation Mindcrime w całości, ale nie rozumiem dlaczego jest to określane mianem progresywnego metalu. Toć to całkiem techniczny heavy/power metal tylko że następna zwrotka po refrenie ma odmienną linię melodyczną od poprzedniej. Dla mnie to nie jest progresja, tylko zwykła przyzwoitość. Nawet Metallica na Master of Puppets i Blind Guardian na Somewhere Far Beyond i Nightfall in Middle-Earth tak mają, a te zespoły nie są określane mianem progresywnych.
Jednakże, Suite Sister Mary to rzeczywiście progresja, no ale żeby z powodu jednej piosenki całą płytę tak zaklasyfikować?
Może moja definicja progresji jest inna, albo moja pamięć szwankuje, ale ja w tym zespole nie widzę zbyt wiele progresji.
Jak słuchałem Operation Mindcrime to oczekiwałem czegoś w stylu Yes lub King Crimson, a tu prawie Iron Maiden.

Ale żeby nie było, bardzo lubię tą płytę. Na Metalstorm dałem 9/10.

Sacred Warrior gra całkiem podobnie

Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#15

yog 5 mies. temu

Torreador pisze:
5 mies. temu
Dawno nie słuchałem Operation Mindcrime w całości, ale nie rozumiem dlaczego jest to określane mianem progresywnego metalu. Toć to całkiem techniczny heavy/power metal tylko że następna zwrotka po refrenie ma odmienną linię melodyczną od poprzedniej.
Bo tak właśnie brzmi stary prog, z początków wykrystalizowania się tego nurtu ze speed/powera. Chodzi o ciągłą progresję riffów, a nie awangardę. Savatage, Fates Warning, Crimson Glory to heavy/speed/power i wczesny prog i nie leżą przesadnie daleko od tego Iron Maiden, który zresztą też nieraz grał progresywny heavy metal. Dopiero lata później zaczęła się matematyka, Dream Theater itp.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3148
Rejestracja: 5 lata temu

#16

kurz 5 mies. temu

To zależy też co się rozumie przez słowo progresywny w muzyce. W znaczeniu rozszerzający ramy gatunku, myślę że można uznać operation za taki album. Podobnie rzecz się ma ze wspomnianym Pink Floyd.
Ale jeżeli przez to rozumiemy lżejszy, nie wiem symfoniczny czy jakikolwiek z jakimś tam dodatkiem, to trudno operation za taki album uznać.
Np w złotych czasach hard rocka uważano Budgie za PRAWDZIWIE progresywny band, bo rozszerzał ramy tego gatunku. Zresztą do dzisiaj niektórzy uznają tę grupę za prekursorów ciężkiego grania. Dla ówczesnych był to progowy band.

Wróć do „Heavy / Speed / Power Metal”