Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Xantotol

#1

Vexatus 7 lata temu

Obrazek

Obrazek

Nie ma jeszcze tematu o Xantotol? Skandal! :) Zespół powstał w 1991 w Kutnie z inicjatywy Venoma i Małej, istniał 5 lat, stał się (z różnych powodów) legendą polskiej sceny BM, a teraz nikt (prawie) o nim nie pamięta...

Skład:
Jacek "Venom" Szczepański - Drums (1991-1996) ex-Sauron, ex-Bicz
Mała - Vocals, Guitars (1991-1996) ex-Kayzen
▼ Byli muzycy
Siwy - Bass (1993-1995) ex-Bicz
Dyskografia:
1991 - Glory for Centuries [demo]
1993 - Cult of the Black Pentagram [demo]
1995 - Thus Spake Zaratustra [EP]
2004 - Liber Diabolus: 1991-1996 [kompilacja]
2014 - Glory for Centuries + Cult of the Black Pentagram [kompilacja]
2015 - Glory for Centuries + Cult of the Black Pentagram + Thus Spake Zaratustra [kompilacja]



MA: http://www.metal-archives.com/bands/Xantotol/17994

Tagi:
Awatar użytkownika
Epoxx
Tormentor
Posty: 814
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Epoxx 7 lata temu

Jak nikt nie pamięta :) Nawet gdzieś na półce kompilacja leży.
if you can find it on the internet, it's not underground.
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#3

Gruby Wiór 7 lata temu

Nikt nie pamięta? Czy ty jesteś zmutowanym szympansem żyjącym w alienacji od świata stali? Chciałem bez epitetów ale youre asking for it.

Thus Spoke Zaratustra to NAJLEPSZE nagranie Black Metalowe spłodzone na ziemiach Polskich, zapatrzone w Nietzschewskiego nadczłowieka i rozpatrujące stare, lepsze dzieje Europy, gdy cywilizacja antyczna świeciła swym triumfalnym mieczem nad resztą, barbarzyńskiego świata dla lamusów i przegrywów. Muzycznie prostota, ale za to jaka prostota kucu! Piekielna i sardoniczna, stalowa i mocarna, ponad ówczesną sceną prężnie fapującą pod skaczące tremolo i żywiołowe rytmy dla neopogańskich zjebów.

Xantotol od początku odwoływali się do klasyki Doomu z UK i jedynie wdrążali w tę machinę Norweski silnik.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
Bartz Blaue Reiter
Master Of Puppets
Posty: 106
Rejestracja: 7 lata temu

#4

Bartz Blaue Reiter 7 lata temu

Mam skadankę "Liber Diabolous" (nie pamiętam czy tak się to pisze), gdzie są demówki i pełen album. Podoba mi się, choć przyznam, że już lata tego nie słuchałem.
nie wiem
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#5

Wędrowycz 7 lata temu

Nie zgodzę się, że nikt nie pamięta. Nie dalej niż miesiąc temu odświeżałem sobie skromny dorobek Xantotol i dalej słucha się go doskonale. Jeżeli chodzi o starą rodzimą scenę BM to jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych tworów. Jestem pewien, że takie "Thus Spake Zaratustra" zostanie zapamiętane jeszcze przez wiele lat.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#6

Vexatus 7 lata temu

Gruby Wiór pisze:Czy ty jesteś zmutowanym szympansem żyjącym w alienacji od świata stali?
Prawie zgadłeś...

Co do Xantotol, to tak o nich wszyscy świetnie pamiętają, że na starym BL co kilka miesięcy podbijałem temat, ale do dyskusji nikt się raczej nie pchał za bardzo, a teraz takie (nie)święte oburzenie... ;)
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#7

Gruby Wiór 7 lata temu

To wiele wyjaśnia, na poprzedniej edycji forum się nie udzielałem, a cycki małej to najlepsza rzecz jaka się przytrafiła polskiemu podziemiu.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#8

TITELITURY 7 lata temu

Nazwa brzmi jakby to był jakiś środek na laksę. Próbowałem przez to przebrnąć kiedyś, ale nie dało rady. Nie pamiętam już, czy przypominało Christ Agony, którego muzycy lepiej bawią się przy swojej muzyce od publiki, czy po prostu odniosłem wrażenie, że to tak samo wypierdziane na siłę dźwięki.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#9

Gruby Wiór 7 lata temu

TITELITURY pisze:po prostu odniosłem wrażenie, że to tak samo wypierdziane na siłę dźwięki
Dobry żart ty fiucie
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#10

TITELITURY 7 lata temu

Dzięki pizdo.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#11

Vexatus 7 lata temu

TITELITURY pisze:Nazwa brzmi jakby to był jakiś środek na laksę.
Raczej jak środek na przeczyszczenie lub coś w tym stylu, ale to nie zmienia faktu, że w swoim czasie był to zespół wybitny i jedyny w swoim rodzaju.
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#12

Gruby Wiór 7 lata temu

Vexatus pisze:
TITELITURY pisze:Nazwa brzmi jakby to był jakiś środek na laksę.
Raczej jak środek na przeczyszczenie lub coś w tym stylu, ale to nie zmienia faktu, że w swoim czasie był to zespół wybitny i jedyny w swoim rodzaju.
Dalej nim jest, a Thus Spoke Zaratustra to nadal najlepsze blackowe nagranie z Polski.

Titletury nie wie o czym pierdoli.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#13

TITELITURY 7 lata temu

Najlepsze polskie blackowe nagranie, to "Wicher" Sacrilegium.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#14

Vexatus 7 lata temu

Gruby Wiór pisze:
Vexatus pisze:
TITELITURY pisze:Nazwa brzmi jakby to był jakiś środek na laksę.
Raczej jak środek na przeczyszczenie lub coś w tym stylu, ale to nie zmienia faktu, że w swoim czasie był to zespół wybitny i jedyny w swoim rodzaju.
Dalej nim jest, a Thus Spoke Zaratustra to nadal najlepsze blackowe nagranie z Polski.

Titletury nie wie o czym pierdoli.
Czyżbyś przeoczył fakt, że X nie istnieje od ponad 20 lat?
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#15

Gruby Wiór 7 lata temu

Muzyka jako dziedzina sztuki jest z zasady wieczna. I nagrania Xantotol są na to najlepszym przykładem.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#16

Vexatus 7 lata temu

Pisałeś o zespole jako takim, a nie o muzyce. Nie syfilozofuj... :)
Awatar użytkownika
MORBIDHAMMER
Posty: 16
Rejestracja: 7 lata temu

#17

MORBIDHAMMER 7 lata temu

Bardzo przeciętne, kulawe granie nie mające specjalnie większej wartości niż historyczna. Za chuja nie rozumiem czemu teraz poświęca się jej tyle uwagi, jednocześnie w dupie mając chociażby taki Taranis, będący naprawdę ewenementem tej sceny.
Awatar użytkownika
Gruby Wiór
Tormentor
Posty: 415
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Ziemia Żelaza

#18

Gruby Wiór 6 lata temu

MORBIDHAMMER pisze:
7 lata temu
Bardzo przeciętne, kulawe granie nie mające specjalnie większej wartości niż historyczna. Za chuja nie rozumiem czemu teraz poświęca się jej tyle uwagi, jednocześnie w dupie mając chociażby taki Taranis, będący naprawdę ewenementem tej sceny.
Przestań kłamać.
Jeśli metal to jest tort, a Slayer to jego wisienka, to ja kurwa nie chcę być na tych urodzinach.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5233
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#19

Hajasz 6 lata temu

Bez przesady z tym kultem Xantotol. Owszem grali coś tam wtedy oryginalnego ale niewiele z tego wyszło zapewne z powodu ciężkiego charakteru Venom'a. Pisałem z gościem przez pewien czas i tak po prawdzie to nawet dzisiaj nie bardzo się orientuję o co mu chodziło, gdzie chciał zajść z zespołem.

Owszem zostawili trochę fajnej muzyki ale aż tak wysoko to bym jej nie oceniał. Bez dziewczyny na voxie pewnie nikt by na nich nawet nie spojrzał, a że Mała ładna była to i jakiś tam rozgłos osiągnęli a i przez cover Into The pentagram od razu nazywać ich polskim Samael to też lipnie brzmi.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#20

Vexatus 6 lata temu

Zasadniczo mam głęboko w tyle czy jest uznawany za kultowy czy nie - muzyka mi się bardzo podoba. Gdyby to jeszcze było ciężej i brutalnie zagrane (bo lepiej nagrane już może niekoniecznie) to bym słuchał jeszcze częściej. :) Bardzo często wracam do "Liber Diabolus: 1991-1996" i wciąż słucham tej kompilacji z wielką radością.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#21

yog 4 lata temu

Kolejna kompilacyjka miała wczoraj premierę, tym razem w formie winyli od NWN! W skład Black Doom Metal wchodzą dwa dema: Glory for Centuries oraz Cult of the Black Pentagram.



https://shop.nwnprod.com/products/xanto ... m-metal-lp
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#22

Vexatus 4 lata temu

Znowu kompilacja demówek na placku? :)
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5233
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#23

Hajasz 4 lata temu

Vexatus pisze:
4 lata temu
Znowu kompilacja demówek na placku? :)
No nic innego nie da się wydać.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#24

Vexatus 4 lata temu

Można jeszcze "Thus Spake Zaratustra" dorzucić i by był komplecik, ale wtedy to już 2xLP. :)
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#25

Wędrowycz 4 lata temu

Ja bym łyknął jakby jakiegoś boxa/składak wszystkich materiałów wypuścili, bo jednak dla mnie Xantotol to mocny kult i chętnie bym sobie kupił, ale całość w jednym wydaniu, a nie tam kompletował po kolei.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#26

Vexatus 4 lata temu

Wędrowycz pisze:
4 lata temu
Ja bym łyknął jakby jakiegoś boxa/składak wszystkich materiałów wypuścili, bo jednak dla mnie Xantotol to mocny kult i chętnie bym sobie kupił, ale całość w jednym wydaniu, a nie tam kompletował po kolei.
Prosze bardzo: https://allegro.pl/oferta/xantotol-libe ... 7908848860

Komplecik na jednej płytce. :)
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#27

Wędrowycz 4 lata temu

O widzisz, zapomniałem o tym materiale :) Dziękówa @Vexatus
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#28

Vexatus 4 lata temu

No hay problema. ;)

Na tym kompilacyjnym cedeku są upchane wszystkie materiały Xantotol, tzn. demówki "Glory for Centuries" i "Cult of the Black Pentagram" oraz EPka "Thus Spake Zaratustra". Swoją drogą ta ostatnia miała chyba być wydana w swoim czasie na CD, ale ostatecznie wyszła na MC i kiedy to wyszło byłem przekonany, że to po prostu ich kolejne demo. :)

Tak czy inaczej jeśli ktoś szuka wszystkich ich materiałów na jednym wydawnictwie, to powinien zaopatrzyć się w "Liber Diabolus..." i problem z głowy. :)
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#29

TITELITURY 4 lata temu

Tak sobie teraz tego słucham i rzeczywiście jak to stwierdził uzydkownik morbidhammer, który postanowił się tu juz nie udzielac, wieje to amatoszczyzną i nie ma wartości poza historyczną. Jest moim zdanem subtelna granica pomiędzy graniem prostym, a prostackim i oni ją moim zdaniem przekroczyli. Słychać pasję, to było na pewno zajebiste w czasach automatów do gier poustawianych w budach stojących na cegłach, ale dzisiaj myślę, że już jarają się ta muzyka ludzie, którzy wtedy słyszeli to po raz pierwszy. Ja nie słyszałem i dla mnie się to niczym nie broni. I w sumie najbardziej podobają mi się intra na klawiszach.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#30

yog 4 lata temu

Kolesiom z Moenen of Xezbeth tak się podoba po dziś dzień, że postanowili zespół założyć na cześć Xantotol!

A co do wszystkich materiałów na CD to tej kompilacji z 2015 też na allegrze nie braknie.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#31

TITELITURY 4 lata temu

A bo to pierwszy zespół, który przebił mistrza? Urgehal tez w pewnym momencie zaczął grac lepiej, niż Darkthrone. ;)
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#32

Vexatus 4 lata temu

yog pisze:
4 lata temu
Kolesiom z Moenen of Xezbeth tak się podoba po dziś dzień, że postanowili zespół założyć na cześć Xantotol!
Też bym założył zespół na cześć Xantotol, ale nie umiem grać.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#33

yog 4 lata temu

@TITELITURY myślę, że po prostu to nie jest dla Ciebie granie, widać za mały żeś szatanista. To jest granie dla tych, co mogą Worship Him Samaela słuchać 50 razy z rzędu, po czym zagryzają wcześniejszymi demówkami. Oczywiście jest nie tyle prosto, co wręcz prostacko, bo tak być ma. I super. A w ucho te rytmy wpadają po dziś dzień, bo nic się nie zmieniło i dalej powolne rytualno-kopulacyjne łomotanie sprawdza się bdb.

Oczywiście o Xantotol za czasów działalności nie miałem pojęcia i poznałem z 15 lat po zakończeniu ich muzycznej przygody. A sam kult - jak dla mnie to brzmi przede wszystkim w chuj szczerze - mnie by przekonali, że rytuały w jakichś bunkrach to jest sposób na życie. Pod względem - że tak to ujmę - namacalności podpisywanego cyrografu, tylko starożytny Samael wypada równie wiarygodnie. Inna sprawa, że najzwyczajniej te kawałki są przebojowe, nawet jeśli czasami ledwo co słychać.

Wokal Małej też udany, jednocześnie mocno słychać, że to laska drze ryja, a z drugiej strony cudnie plugawy i bluźnierczy. Riffy minimalistyczne absurdalnie, ale jakieś smaczki się trafią i jak już są, to bardzo na miejscu. Perkusja zajebista totalnie. Brzmienie tego wszystkiego tragiczne, ale sama muza się nie powtarzała, bo w klimacie szatanistycznych ceremonii Xantotol zawsze będzie wypadał wiarygodniej, niż takie Mare na Ebony Tower. Nawet i za 300 lat.

Reasumując, jeśli ktoś lubi Worship Him, Hellhammer czy germański Poison, to nie widzę powodu, żeby mu Xantotol nie leżał :) Pozostałym raczej życia zetknięcie z Xantotol nie odmieni. No, może część słucha, bo TTF kvlt. W każdym razie dziś Venom na MA w koszulce Żołnierzy wyklętych ;)

Co do kompilacji to chyba ta z 2015 od grubego brzmi lepiej niż Liber Diabolus (i jest na 2cd, Thus Spake Zaratustra oddzielnie - dla mnie plus).
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2653
Rejestracja: 7 lata temu

#34

dj zakrystian 4 lata temu

TITELITURY pisze:
4 lata temu
A bo to pierwszy zespół, który przebił mistrza? Urgehal tez w pewnym momencie zaczął grac lepiej, niż Darkthrone. ;)
Urgehal to ogolnie byl zajebisty i szczery ansambl. A Goatcraft Torment to wzor norweskiego black metylu. Taki Under a Funeral Moon zagrany czysciej i bardziej technicznie wiele lat pozniej. Nefas byl przechujem. Co do Xantatol, no to raczej tam im o masturbacje gryfu nie chodzilo.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#35

TITELITURY 4 lata temu

No, dla mnie na tym Xantolol granica między prostactwem, a prostotą zostaje przekroczona. Jakby paru ludzi, którzy po raz pierwszy dostali do rąk gitary, zaczęło grać jakieś proste riffy, dorobiło okładkę z szatanami i Nietzschem, et voila, materiał na kultowe wydawnictwa gotowy. I idę o zakład, że każdy, kto czytałby ten post, a słuchał tej muzyki w latach jej wydania, śmiałby się i uznał mnie za debila, ale z drugiej strony oddzielmy sentymenty od dźwięków, a wtedy no cóż... Czar może i pozostaje, na pewno wielu się to podoba, ale wieje amatorszczyzną. Tak to granie odbieram i najbardziej w muzyce Xantotol podobają mi się przerywniki grane na klawiszach.
Ostatnio zmieniony 20 maj 2019, 22:46 przez TITELITURY, łącznie zmieniany 1 raz.
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5233
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#36

Hajasz 4 lata temu

TITELITURY pisze:
4 lata temu
No, dla mnie na tym Xantolol granica między prostactwem, a prostotą zostaje przekroczona. Jakby paru ludzi, którzy po raz pierwszy dostali do rąk gitary, zaczęło grać jakieś proste riffy, dorobiło okładkę z szatanami i Nietzschem, et voila, materiał na kultowe wydawnictwa gotowy.
Pisze to gość fan Umbrtka :D
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#37

yog 4 lata temu

E tam, jak chcą, to lecą jakieś - niezmiernie adekwatne - quasi-solówki, tylko w tej muzie przede wszystkim chodzi o prostactwo i totalny minimalizm. Jak w jakim Behericie - 3 dźwięki na krzyż starczą, jeśli są odpowiednie.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4603
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#38

TITELITURY 4 lata temu

Pisze to gość fan Umbrtka :D
Im więcej czytam takich komentarzy, tym bardziej mam wrażenie, że nikt tej Umbrtki nie posłuchał. Ot, zobaczyliście ludzi, którzy robią sobie jaja, stwierdziliście, że debile i teraz piszecie takie rzeczy. Tymczasem między tym:



A takim Xantotol istnieje dość spora różnica w kwestii umiejętności posługiwania się gitarami. A to i tak utwór z początkowego okresu działalności, kiedy mieli mniejsze umiejętności. :D
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#39

Wędrowycz 4 lata temu

Xantotol to właśnie rzecz dla fanów starego Samael i Beherit, tak ja to widzę i słyszę. Dlatego też mnie to jak najbardziej pasuje, a po latach obcowania u mnie również kult tych rzeczy się nasilił. Jak również wielu innych starych rodzimych black metalowych tworów. Dodatkowo doszedł sentyment, jak zwykle zresztą w moim przypadku.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#40

yog 4 lata temu

Ilość nutek na minutę to nie jest jakiś wyznacznik zajebistości ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#41

Vexatus 4 lata temu

TITELITURY pisze:
4 lata temu
No, dla mnie na tym Xantolol granica między prostactwem, a prostotą zostaje przekroczona. Jakby paru ludzi, którzy po raz pierwszy dostali do rąk gitary, zaczęło grać jakieś proste riffy, dorobiło okładkę z szatanami i Nietzschem, et voila, materiał na kultowe wydawnictwa gotowy.
Bardzo często się z Tobą zgadzam, ale w tym konkretnym przypadku osobiste sympatie i dobre wychowanie muszą ustąpić faktografii...

Obrazek

Po prostu i zwyczajnie...

Jeszcze taka drobna uwaga na marginesie... Mam dla Was wszystkich uważających WHP i Bartuszkę (bo tak wypada) za totalne gówno i jednocześnie wielbiących (jak ja) i szanujących Xantotol (bo kvlt as fukk i tak wypada) takie oto pytanie: Czy wiecie kto w swoim czasie wydał ostatecznie pierwszy oficjalny materiał Xantotol i popełnił te klawiszowo-ambientowe introsy na tej płycie? :)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#42

yog 4 lata temu

Już wtedy próbował zgrywać okultystę! A mogli w Paganie skończyć!

PS. Dlatego mam wrażenie, że ta kompilacja z WHP lepiej brzmi, że pewnie łapę cały czas trzyma na masterach gruby. Może nawet teraz prawa sprzedał NWN!, coby na sądy starczyło ;)

PS2. Mała grała później w gotyku Kayzen z 3-4 innymi paniami ;) Można sobie wideo wyszukać na youtube, co tam grały dziewczyny za cudactwa.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#43

Wędrowycz 4 lata temu

Vexatus pisze:
4 lata temu
Jeszcze taka drobna uwaga na marginesie... Mam dla Was wszystkich uważających WHP i Bartuszkę (bo tak wypada) za totalne gówno i jednocześnie wielbiących (jak ja) i szanujących Xantotol (bo kvlt as fukk i tak wypada) takie oto pytanie: Czy wiecie kto w swoim czasie wydał ostatecznie pierwszy oficjalny materiał Xantotol i popełnił te klawiszowo-ambientowe introsy na tej płycie? :)
Kiedyś o tym czytałem, dziś już zapomniałem, ale skoro tak zadałeś pytanie to niezbyt ciężko jest skumać ;)

Tylko co z tego? Mnie tam samo WHP nie przeszkadza, parę zamówień które tam robiłem, dotarły bez przeszkód. Choć faktycznie, chętniej widziałbym Xantotol w stajni Pagan Records.

Bartiuszka mi też zwisa zasadniczo kalafiorem, tyle tylko, że obruszam się jak ktoś zaczyna gadać, że to jakieś objawienie sceny. Bo nim nie jest, ale zasadniczo muzycznie gówno totalne to nie jest.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2653
Rejestracja: 7 lata temu

#44

dj zakrystian 4 lata temu

Ten caly Kayzen to na polskiej Vivie lecial. Mialem nagrany jakis klip z trupem dyndajacym na linie i dziwna muza, taki goth/black z tego co pamietam. Wit Dziki to zapodawal. Yog pewno lepiej kojarzy bo to fan gotyckich dupencji w niemiecko polskim Tiwi :)
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#45

yog 4 lata temu

Wyszedł drugi press rychło wyprzedanej NWN!-owej kompilacji Xantotol o mianie Black Doom Metal. Przypomnę, że wydawnictwo zawiera obydwa demosy.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#46

yog 3 lata temu

NWN! postanowiło zapodać również Thus Spake Zaratustra do kompletu.

Obrazek
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6140
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

#47

Vexatus 3 lata temu

yog pisze:
3 lata temu
NWN! postanowiło zapodać również Thus Spake Zaratustra do kompletu.
Jak tak dalej pójdzie to na wszystkie reedycje tych ledwie kilku materiałów Xantotol będzie potrzebna osobna półeczka... ;)
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6056
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#48

Wędrowycz 3 lata temu

Vexatus pisze:
3 lata temu
yog pisze:
3 lata temu
NWN! postanowiło zapodać również Thus Spake Zaratustra do kompletu.
Jak tak dalej pójdzie to na wszystkie reedycje tych ledwie kilku materiałów Xantotol będzie potrzebna osobna półeczka... ;)
Coś w tym jest ;) Mimo wszystko chętnie sobie odpalę tego składaka "Black Doom Metal". Klasyki nigdy za wiele.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17452
Rejestracja: 7 lata temu

#49

yog 3 lata temu

Półeczki już gotowe?

Obrazek

Trochę okolicznościowych peanów:
► Pokaż
J. Campbell pisze:While their output was limited to just two demos and a single album, Xantotol have maintained a cult status in the quarter century since the band’s dissolution. Formed in 1991 by drummer Jacek "Venom" Szczepański and female guitarist and vocalist Mała, while they were still in high school, Xantotol were among the vanguard of Poland’s Satanic elite in the early days of the Polish black metal movement. Inspired by the likes of Venom, Bathory, Samael, Necromantia, and a host of other obscure metal the teenagers encountered through avid tape-trading, Xantotol developed a style of black metal that was at once primitive, brooding, and atmospheric. At first, Szczepański attempted to provide vocals, but it quickly became apparent to them both that Mała had the better voice. At the time, there were few, if any, black metal bands that featured female vocalists. The extreme economic conditions Poland experienced at that time due to the slow decay of the communist regime profoundly impacted the band’s sound. They relied on cheap equipment and could only rehearse a couple times per week in a room they rented at the local culture center. Despite or perhaps because of these limitations, the band’s first two demos—“Glory For Centuries” (1991) and “Cult of the Black Pentagram” (1993)—were primordial paeans to the particular strain of Nietzschean Satanism that deeply influenced Szczepański and Mała. It was around this same time that Szczepański founded the Satanic organization Fullmoon Foundation, which later evolved into the notorious Temple of Fullmoon. In 1995, Xantotol entered the studio to record their first proper album. Entitled “Thus Spake Zaratustra” and releasd in 1995 by Witching Hour Productions, the album displayed a fully realized expression of the sound and themes found on the demos. Stylistically, the songs on the album are more varied, with the band advancing beyond the purely mid-paced, Samael-influenced sound featured on the demos.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
deathcrush
Tormentor
Posty: 686
Rejestracja: 2 lata temu
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#50

deathcrush 2 lata temu

Przyszła zima więc czas na Xantotol! Takie utwory jak "Law" i "Capri sancti" wywołują u mnie nostalgię dla początku lat 90' kiedy formowała się polska scena BM. To był kilmat.

Wróć do „Black Metal”