Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

Strid

#1

yog 5 lata temu

Obrazek Strid (z nor. walka) to kapela, która na stałe zapisała się w historii black metalu za sprawą jedynie 3 utworów. To wystarczyło, bo dziś norweski zespół, mający na koncie jedynie demo i EP-kę, uznawany jest wraz z Burzum za kamień węgielny tzw. depressive black metalu. Jedyne materiały Strid zostały zarejestrowane w 1993 roku.

Obrazek
Muzyka grana przez tychże niedopasowanych do społeczeństwa osobników to powtarzalny, atmosferyczny black z opętańczymi wrzaskami. Kawałki są długie i nie zawierają przesadnej ilości zróżnicowanych riffów. Wszystko leci bardziej na atmosferze osamotnienia, mrozu, izolującego wiatru, melodyjnych raczej, acz z gruba ciosanych, choć łagodnych riffach. Przypominających nieco w 11-minutowym End of Life twórczość późniejszego Kvist. Sekcja rytmiczna prowadzi wszystko do przodu bez specjalnych zwolnień.

W 2001 roku wokalista i basista kapeli, Storm popełnił samobójstwo, w 2014 z kolei zmarł oryginalny gitarzysta - Lars Fredrik Bergstrøm. I tak kończy się historia Strid, choć Ravn Harjar próbuje chyba od czasu do czasu reanimować to truchło. Ostatnio nawet w składzie z członkami tak szacownych grup, jak Dødheimsgard czy Fleurety.

Przed nazwą Strid, kolesie nagrywali jako Malfeitor.

Dyskografia:
1993 - End of Life [demo]
1994 - Strid [EP]
2007 - Strid [split z Malfeitor]

Skład:
Ravn Harjar - Guitars (1994-2001), Guitars, Vocals (2009-present) ex-Nocternity, ex-Raumr
Vicotnik - Bass, Vocals (2009-present) Dødheimsgard, ex-Ved Buens Ende, ex-Manes, ex-Code, ex-Naer Mataron, ex-Fleurety (live), ex-Aphrodisiac, ex-Endwarfment
Sigmund Hansen - Guitars (2014-present) ex-Inflabitan, ex-Dødheimsgard (live)
Svein Egil Hatlevik - Drums (2017-present) Fleurety, Umoral, Stagnant Waters, ex-Dødheimsgard, ex-Aphrodisiac, ex-Self Spiller, ex-Transmogrification, ex-Zweizz

Byli muzycy:
Jardar - Drums (1993-2001, 2009-?) ex-Malfeitor
Lars Fredrik Bergstrøm - Guitars (1993-1994, 2009-2014) (R.I.P. 2014) ex-Malfeitor
Storm - Vocals, Bass, Keyboards (1993-2001) (R.I.P. 2001) ex-Malfeitor



MA: https://www.metal-archives.com/bands/Strid/7507
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Tagi:
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5229
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#2

Hajasz 5 lata temu

To ja posiadam trochę więcej nagrań bo wspomniane demo End Of Life mam jako jakiś reh czy inną próbę i trwa prawie 45 min.

Już nie pamiętam co było przyczyną, że jako oficjalne demo zawiera tylko jeden kawałek. Podobno Strid nagrał też album lub mini jakieś ale materiał w jakichś tajemniczych okolicznościach zaginął. Szkoda bo mogli trochę namieszać na scenie.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6053
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#3

Wędrowycz 5 lata temu

W klimatach powiedzmy depresyjnego (tfu!) black metalu, to napewno jeden z najlepszych projektów i zarazem moich ulubionych. W zasadzie wystarczy mieć składaka, bo tam upchnięto wszystko co oficjalnie ukazało się pod szyldem Strid i wcześniej jako Malfeitor. Mi niestety kiedyś ktoś go sprzatnął sprzed nosa i od tego czasu jakoś nie widziałem go nigdzie do kupienia, ale może kiedyś się uzupełni do kolekcji.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
nvsty
Posty: 97
Rejestracja: 6 lata temu

#4

nvsty 5 lata temu

Bez dwóch zdań jedna z najlepszych rzeczy, jakie spłodziła norweska scena. End of Life z powodzeniem masakruje pod względem autentyczności i smutku 95% sceny depresyjno-blekmetalowej.
Awatar użytkownika
Metalized
Tormentor
Posty: 417
Rejestracja: 6 lata temu

#5

Metalized 5 lata temu

Kupilem sobie kiedyś tam boota z Black Lotusa i bardzo misie to podoba, lata całkiem często. Nie jestem znawcą depresyf BM, chociaż coś tam słyszałem, ale takie Stridy by mi robiły.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#6

yog 4 lata temu

Strid się reaktywował, chyba na koncerty? Przynajmniej na Prophecy Fest 13-14 września 2019.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17447
Rejestracja: 7 lata temu

#7

yog 4 lata temu

Transmisja na żywo ze wspomnianego festu:



Bdb, chętnie bym posłuchał.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6053
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#8

Wędrowycz 4 lata temu

Świetna sprawa, akurat trafiłem na jeden z moich ulubionych ich kawałków :) Chętnie bym ich na żywo obejrzał.
Odium Humani Generis

Wróć do „Black Metal”