Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5306
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Törr

#1

Hajasz 6 lata temu

Obrazek

Obrazek

Törr to kolejny czarci pomiot z byłej Czechosłowacji bardzo ładnie obrosły kultem i pajęczynami. Zespół założony w 1977 i gra do dzisiaj bez przerw w działalności. Pierwsze dźwięki upubliczniają po 10-ciu latach za sprawą totalnie wykurwistego demo Witchhammer.

Co to jest za materiał !!! Piekło w czystej postaci bez żadnych pierdolonych nakładek. Zawsze ze znajomymi była dyskusja kto ma lepszy hicior pomiędzy Jama Pekel od Master's Hammer a Válka S Nebem od Törr. Zawsze wolałem ich hicior ze względu na te chropowate wokale tak ładnie zalatujące w klimaty choćby naszego Honor. Debiutancki album wychodzi w 1990 roku - Armageddon i ponownie scena szepcze o jakimś obcym zespole, który nagrał piekielną płytę. Mimo, że to zespół z Czech to ich nagrania dostać graniczyło z cudem toteż wtedy udało mi się tylko posłuchać trzy pierwsze płyty by później gdzieś tam o nich zapomnieć w pożodze dziejów. Dzisiaj wróciłem do nich i widzę, że sporo potem jeszcze ponagrywali.

Nie mniej warto choćby posłuchać ich debiutanckiego demo aby mieć świadomość jaki był zajebisty początek grania tego zespołu.

Skład:
Ota Hereš - Guitars, Vocals (1977-1989, 2001-present) Alkehol, ex-666, ex-Leprocide, ex-Kryptor, ex-Harlej
Radek Sladký - Drums (2002-present) Alkehol, ex-Ferat, ex-Maelström, ex-Paradox
Honza "Bart" Bartoš - Bass, Vocals (additional) (2011-present) Alkehol, Promile, Zordon, ex-Navar
▼ Byli muzycy
David Hradílek - Bass Adagio Funebre, David Hradílek, ex-After Rain, ex-Return to Innocence, ex-Vidock, ex-Virus, ex-InnerSphere (live)
Tomáš Eisler - Guitars Vidock, ex-Ayerdall, ex-Hydrarrgyrum
Filip Moldan - Bass (1979-1985)
Michal Jakubův - Drums (1980)
Jiří Podzimek - Guitars (1981-1982)
David Strnad - Guitars (1982-1983)
Jiří Sochan - Drums (1983)
Mirek Mach - Guitars (1983-?) Arakain, ex-Alarm, ex-Aleš Brichta, ex-ABBand
Bogan Chadt - Vocals (1983-1985)
Libor Remta - Drums (1984)
Milan Háva - Drums (1985-1988) ex-Alarm
Vlasta Henych - Vocals, Bass (1986-2010) Henych 666, ex-666, ex-Master's Hammer (live), ex-Zemětřesení
Martin Melmus - Drums (1988-1994) ex-Alkehol, ex-Debustrol
Daniel "Šakal" Švarc - Guitars, Vocals (1988-1994) ex-Giwmür, Dan Šakal Švarc, ex-Fata Morgana, ex-Daniel's
Pavel "Monroe" Kohout - Guitars, Vocals (1990-1991) Virus, ex-Katharsis, ex-Moriorr
Petr "Mrňus" Vajda - Drums (1995-2001) Doga
Roman "Izzi" Izaiáš - Guitars, Vocals (1995-2001) Bohemian Metal Rhapsody, Doga
Radek Kroc - Guitars (2016) Kreyson Memorial, Joy, ex-Ferat, ex-Kreyson, ex-Vitacit, ex-Paradox
▼ Muzycy koncertowi
Josef Cigánek - Drums (2001-2002) Symphonity, ex-Grizzly, ex-Jerem.I, ex-Melancholy Pessimism, ex-Titanic, ex-Velká Morava, ex-Aleš Brichta, ex-Černá Hora
Marek Žežulka - Drums (2002) ex-Řetěz, ex-Arakain
Dyskografia:
1984 - Demo 1984 [demo]
1987 - Witchhammer [demo]
1988 - Death Metal Session II. [split video]
1989 - Gang live [demo]
1989 - Kult ohně / Kladivo na čarodějnice [single]
1990 - Masturbace mozku [demo]
1990 - Armageddon
1991 - Institut klinické smrti
1992 - Chcípni o kus dál
1993 - Kladivo na čarodějnice
1996 - Morituri te Salutant
1996 - Witchhammer / Gang Live Tour [kompilacja]
1997 - Live [live]
1999 - Gallery [kompilacja]
2000 - Tanec svatýho Víta
2003 - Made in Hell
2004 - Hell Tour 2004 [split video]
2006 - Törritorium
2006 - Inkubatörr [boxed set]
2007 - Witchhammer - 20th Anniversary Special Edition Re-Release [kompilacja]
2010 - Inferno Nocturno [live]
2011 - Tempus Fugit
2016 - Black 'n' Roll
2021 - Inkvizitörr




MA: https://www.metal-archives.com/bands/T%C3%B6rr/4399
GRINDCORE FOR LIFE

Tagi:
deathwhore
Tormentor
Posty: 4452
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

#2

deathwhore 6 lata temu

Początki zajebiste, ale później chyba zmiękła im faja i pogrywają takiego tam heavy rocka czy coś, ale może się mylę, bo tylko jakieś bzdury z netu słuchałem.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#3

yog 6 lata temu

Czyli widocznie szczęśliwie swoją törrową edukację zakończyłem na Kladivie na czarodejnice. Tytuł znaczy oczywiście "młot na czarownice" i wzięty został z kultowego czechosłowackiego filmu (polecam gorąco). Słyszałem te cztery pierwsze płyty plus demo Witchhammer (sztos dla miłośnika pierwszej fali!) i jakiś totalnie losowy niedawny album koncertowy o tytule Inferno Nocturno, z którego nic nie kojarzę.

Cztery pierwsze strzały od Törr to klasyka środkowo-europejskiego ekstremalnego łojenia i podwaliny pod Master's Hammery, Malokarpatany czy jakieś dziwadła w stylu Stiny Plamenu. Black/thrash po prasku bardzo mi odpowiada, szczególnie ten z Armagiedon i wspomnianego Kladiva, będącego ponownym nagraniem demoska Witchhammer.

Najmniej interesująca z tych czterech pierwszych płytek jest bodaj trójka, o tytule Chcípni o kus dál. Instytut klinicznej śmierci zacny, ale dawno już tego nie słuchałem.

edit: kończy się właśnie Kladivo - zajebiste to jest najzwyczajniej. Przedni thrash na diabelsko.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#4

yog 6 lata temu

Można, albo i trzeba wspomnieć o projekcie 666 i ich jedynym demosie Nekrofilie nagranym w 1983 roku, gdzie przyszli członkowie Torr jadą pierwszofalowy black metal.

To są czasy przed debiutem Bathory!!!



Te piwniczne schody jakieś pełne uroku. Jest to taki jammujący satanic speed metal, z którego zdaje się Kat podpierdalał. Są tu takie eternal przeboje Torr, jak Samota v Smrti i Valka s Nebem.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#5

Wędrowycz 6 lata temu

Torr nie znam, ale 666 i demko "Nekrofilie" bardzo lubię :) fajnie w ogóle, że ktoś o tym cudeńku wspomniał, a zatem szacun @yog.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#6

yog 6 lata temu

Wędrowycz pisze:
6 lata temu
Torr nie znam, ale 666 i demko "Nekrofilie" bardzo lubię :) fajnie w ogóle, że ktoś o tym cudeńku wspomniał, a zatem szacun @yog.
Torr to takie lepsze 666 właśnie :) Tzn inne też nieco, bo nie ma tam już tego feelingu jammowania z Nekrofilii. Zachęcam, wyjebisty pierwszofalowy black z wieloma hiciorami. Ewentualnie chwilę schodzi, nim się przez produkcję przebijesz, jak to w wypadku takich rodzynków, ale same kawałki elegancja.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17531
Rejestracja: 7 lata temu

#7

yog 5 lata temu

Dziś się Malokarpatan podzielił małą ciekawostką, jak to Törr grał w 1990 roku na trasie Armageddon w praskiej Hali Sportowej dla 14 tysięcy widzów:



W sumie dość chuja słychać.

Zacząłem się tak zastanawiać, co się dziś z charyzmatycznym basisto-śpiewakiem Vlasta Henychem dzieje, tym z okładki Nekrofilie. A on sobie koncertuje z Master's Hammer.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

#8

Wędrowycz 5 lata temu

Sprawdzam w końcu "Witchhammer" i faktycznie zajebiste to, szczególnie muzycznie, bo z wokalami to jest różnie, czasem brzmią lepiej czasem gorzej. Tak czy inaczej warto było się zapoznać. W miarę możliwości sprawdzę potem resztę materiałów. Póki co mamy na powyższym demku cholernie chwytliwy i elegancko nagrany black/thrash.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#9

Pioniere 2 lata temu

Ekipa z Pragi nakładem lokalnego labelu Supraphon pięć dni temu pt. Inkvizitörr wydała swój jedenasty album. Poniżej okładka, track-lista oraz linki do muzy poszczególnych utworów - nie znalazłem razem, jako całość.

Obrazek

track-list:
1. Bůh temnoty 03:23 www.youtube.com/watch?v=f34HQP8fcfE
2. In extremis 02:29 www.youtube.com/watch?v=gf7wTgUK2kE
3. Poslední dny 02:32 www.youtube.com/watch?v=uQoM1iYt8b8
4. Černá hvězda 02:52 www.youtube.com/watch?v=aIXayztuewo
5. Vítej ve snu 03:50 www.youtube.com/watch?v=xgZxHq0WCD4
6. Královna smrti 03:33 www.youtube.com/watch?v=y-2DwwhBbXM
7. Pitevní trenažer 02:21 www.youtube.com/watch?v=gjWu45Pf5zo
8. Smrt 03:09 www.youtube.com/watch?v=D3lnXPldPK8
9. Závist 03:44 www.youtube.com/watch?v=u_UsWlrbLcE
10. Podivnej sráč 02:18 www.youtube.com/watch?v=AjrHvSFhkKQ
11. Konec světa 02:57 www.youtube.com/watch?v=7HpelYFn1N4
12. Říše stínů 04:27 www.youtube.com/watch?v=gAvFsSmDg4E
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5306
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

#10

Hajasz 2 lata temu

Poza ładną okładką muzycznie to taki rockowy heavy. Od wielkiego dzwonu zajadą jakimś thrashowym ogniem. Do piwka i marschmallow z ogniska nadaje się idealnie.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

#11

Pioniere 2 lata temu

No słuchając wcześniej fragmentów te thrashowe galopady dobrze mnie nastroiły — ogółem klimat jest i dobrze zrealizowane nagrania w studio. Do wysłuchania i potupania nóżką się jak najbardziej nadaje, ale czy komuś coś więcej, to już ...
Awatar użytkownika
TITELITURY
Tormentor
Posty: 4642
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Chmurokukułczyn

#12

TITELITURY 2 lata temu

Rura im zmiękła, ale pod koniec 80. i do połowy 90. lat ubiegłego stulecia w ubiegłym tysiącleciu, był to jeden z zespołów, który obok Amon Goeth, Master's Hammer i Root stanowił o wyjątkowości czeskiej sceny na tle innych oraz jej oryginalności. Gdyby nie był to biedny kraik z bloku wschodniego, jego zespoły - w tym Torr - miałyby taki sam wpływ na kształtowanie gustu metalowców jak Bathory i Venom. Oryginalnie przetwarzały ww. zespoły motywy t(h)rashowe i heavy w budowaniu tego, co teraz określa się "1. falą BM". Stąd uważam, że pierwsze trzy wydawnictwa Torr, także to, które nie podoba się Yogowi, są absolutnie wyjątkowe i niewiele może się z nimi równać..
Dum bibo piwo, stat mihi kolano krzywo.
Torreador
Posty: 97
Rejestracja: 6 mies. temu

#13

Torreador miesiąc temu

Dwóch pierwszych płyt nie ma oni na Spotify ani na Bandcamp.
Na eBay są drogie i bardzo żadkie.

Wróć do „Black Metal”