GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

Akhlys

GracSol9 3 lata temu

Obrazek

Obrazek

Akhlys czyli Naas Alcameth. Jeden z ciekawszych jego projektów, jeżeli nie najciekawszy. Tematyka dotyczy min. snów, koszmarów czy też okultyzmu.

Na pierwszym pełniaku muzyka projektu/zespołu opierała się o takie stylistyki jak Ritual Ambient czy Dark Ambient. Z czasem przeszła do brzmień w stylu Atmo-Black Metal z nieznacznym dodatkiem avantgardy, jednak nie zapominając do końca o swoich ambientowych początkach.

Cytat ze Sputnikmusic:
Niewątpliwie jeden z najbardziej znaczących współczesnych artystów black metalowych, Naas Alcameth był w stanie zaimpregnować w każdym ze swoich wielu projektów charakterystyczny artystyczny odcisk palca, który stał się znakiem rozpoznawczym współczesnego rozumienia ciemności. Chociaż istnieje wiele podobieństw estetycznych między jego projektami muzycznymi, to Akhlys jest stworzeniem z własnym głosem, skupionym na głębokim wymiarze snów w ezoterycznym kontekście. Wszystkie teksty zostały zainspirowane snami i doświadczeniami związanymi z parasomnią, którą Naas Alcameth przechodził przez lata
Z pewnością to nie tylko dla mnie jeden z lepszych i ciekawszych twórców współczesnej sceny bm/ambient w samych USA choć może też i na świecie, szczególnie po wydaniu ostatnich dwóch płyt.

Skład:
Naas Alcameth - Vocals, Guitars, Bass, Keyboards, Ambience (2009-present) Aoratos, Bestia Arcana, Excommunion, Nightbringer, ex-Rhune, ex-Serpentinam, Temple of Not
Eoghan - Drums (2018-present) Aoratos, Astraeus, Pile of Priests, Sar Isatum, Suns of Sorath, ex-Dremaura, ex-Vipërwitch (live)
▼ Byli muzycy
Ain - Drums, Percussion (2009-2018)
▼ Muzycy koncertowi
Khem cor Leonis - Bass (2018-present) Aoratos, Suns of Sorath, Astraeus (live), Embrace of Thorns (live), ex-Belhor, ex-Sar Isatum
Abraxas Nox - Guitars (2018-present) Aoratos, Avgrunn, Nightbringer (live), ex-Sinister Grace, ex-Deadspawn, ex-Shining (live), ex-Malnurture
Nox Corvus - Guitars (lead), Vocals (backing) (2018-present) Aoratos, Serpent of the Black Forest, ex-Bestia Arcana, ex-Excommunion, ex-Execration, ex-Nightbringer, ex-Serpentinam
Dyskografia:
2009 - Supplication
2015 - The Dreaming I
2020 - Melinoë




MA: https://www.metal-archives.com/bands/Akhlys/3540395486
BC: https://annapurnaprod.bandcamp.com/music
BC: https://akhlys.bandcamp.com/music
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

Trudno trochę uwierzyć, że dopiero teraz ten temat założony :) nie wiem czy był na starym forum. Na Supplication wskazałbym jako ulubiony album, może z sentymentu też, ale cenie bardzo całą dyskę.

edit: okładki albumów też wspaniałe, cenię niemal równie wysoko jak np te u Ulcerate
mkowal666
Posty: 7
Rejestracja: 3 lata temu

mkowal666 3 lata temu

Również cenie jego twórczość dość wysoko, przedstawia tu jakby swój własny koncept bm/amb i po prostu robi swoje, nie oglądając się za siebie.
Awatar użytkownika
hellpanzer
Master Of Reality
Posty: 208
Rejestracja: 3 lata temu

hellpanzer 3 lata temu

Melinoë bardzo mi się podoba, jedna z lepszych płyt które przesłuchałem ostatnimi czasy. Dwóch pozostałych nie miałem okazji posłuchać, ale chyba najwyższa pora nadrobić zaległości.
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1516
Rejestracja: 7 lata temu

pp3088 3 lata temu

hellpanzer pisze:
3 lata temu
Melinoë bardzo mi się podoba, jedna z lepszych płyt które przesłuchałem ostatnimi czasy. Dwóch pozostałych nie miałem okazji posłuchać, ale chyba najwyższa pora nadrobić zaległości.
Cytuję bo mam takie same odczucia. Bardzo przyzwoity kawał klimatycznego grania które daje do pieca. Nie wynudziło mnie ani przez chwilę co jest dość sporym zaskoczeniem jak na "nowoczesny?" atmoblack.

Na M-A spory ból dupy bo koleś nagrał kawałek jako Rhune dla pewnej składanki. https://www.metal-archives.com/albums/R ... ood/121720

Tytuł utworu mówi sporo "For Blood & Soil" - NAZI!
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 3 lata temu

Jak dla mnie, to z współczesnego, religijno-okultystycznego atmosferykowania najlepszy projekt. Dodać należy, że tutaj sednem jest prawdziwa i nie plastikowa black metalowa wściekłość i mroczny, syczący dark ambient, zatem samo to "atmosferykowanie" jest o wiele bardziej wyraziste i gniewne niż u większości obecnie hajpowanych projektów typu Nightbringer.

Najnowszy album wstępnie bardzo dobry, ale nie słuchałem go tyle, co The Dreaming I (posiadanego oczywiście na oryginale), więc na obecną chwilę tamten wydaje mi się lepszy.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit 3 lata temu

Pytanko? Okładka "The Dreaming I", to może portret Spare'a?
Awatar użytkownika
Belzebóbr
Tormentor
Posty: 1334
Rejestracja: 6 lata temu

Belzebóbr 3 lata temu

DiabelskiDom pisze:
3 lata temu
Najnowszy album wstępnie bardzo dobry, ale nie słuchałem go tyle, co The Dreaming I (posiadanego oczywiście na oryginale), więc na obecną chwilę tamten wydaje mi się lepszy.
Tak samo, na pierwszy rzut ucha wydaje mi się natomiast, że jest bogatszy w melodie ;p I pewnie będę miał dylemat czy bardziej surowy klimat z dwójki czy bardziej wpadające w ucho bogatsze aranżacje z nowego albumu. The Dreaming I w 2015 r. to takie objawienie było dla mnie, gdzie co roku do 3 płyt w bm bym zaliczył do takiej grupy, a debiutu wciąż nie słyszałem lól.
GracSol9
Posty: 38
Rejestracja: 3 lata temu

GracSol9 3 lata temu

pit pisze:
3 lata temu
Pytanko? Okładka "The Dreaming I", to może portret Spare'a?
Okładka to obraz autorstwa Davida S. Herrerias'a podpisana jako "Untitled" https://arthur.io/art/david-herrerias/0

Autor zapewne nie chciał zdradzać co miał do końca na myśli i pewnie liczył na liczne interpretacje. Niektóre osoby z tego co szukałem w sieci piszą np. że to jest pewna "Old Woman" jak jest w tekście do "Breath and Levitation" albo, że jest to postać podobna do Bobby Liebling z Pentagram.

EDIT:
Austin Osman Spare to też dobra interpretacja, podobieństwo jest na pewno zauważalne:

Obrazek
mkowal666
Posty: 7
Rejestracja: 3 lata temu

mkowal666 3 lata temu

Z Suppication warto się zpoznać, choć to nieco inna płyta niż dwie kolejne, jak ktoś nie czuję kimatów Ritual Ambient itp to może być nieco zawiedzony.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4207
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 3 lata temu

Totalnie zajebisty jest ten nowy album. Dowaliłem sobie go dzisiaj na kolumnach od rana i aż przysiadłem. Drugi raz leci.

Belzebóbr pisze:
3 lata temu
na pierwszy rzut ucha wydaje mi się natomiast, że jest bogatszy w melodie ;p I pewnie będę miał dylemat czy bardziej surowy klimat z dwójki czy bardziej wpadające w ucho bogatsze aranżacje z nowego albumu
Zgoda. To jest świetne, że zdarzają się jeszcze w atmosferycznym blacku takie płyty. Chociaż gra niby to samo, to jednak inaczej. Rozwija się w dość ograniczonej stylistyce a przy tym cały czas jest porywający, zajmujący i potężny. Zrobić kilka długich numerów w taki sposób, żeby każdy był totalnie do odróżnienia od pozostałych i żeby przez prawie 50 minut trwania nie znudzić słuchacza, to naprawdę sztuka.

The Dreaming I był bardziej wypełniony sykiem i szumem dark ambientu. Na nówce jest go mniej i bardziej dominują świetne, gitarowe melodie ciągnące poszczególne utwory, ale ciągle słychać, że to Akhlys. Jedna z najlepszych płyt z atmospheric black metalem ostatnich lat.
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot 3 lata temu

Kurna, człowiek odkłada takie perełki, a potem się dziwi, że nie jest na bieżąco z notowaniem 2020.

Bo ostatni album śmiało bym umieścił w moim topie.

Wszyscy powyżej wskazują na wściekłość i zarazem klimat. Mnie w tej kapeli/ projekcie urzekły bębny. Niezależnie, czy to żywe czy z kompa zgrane, dają tej muzyce takiego energetycznego kopa, taki szaleńczy sznyt. Pierwsze dwa odsłuchy to niemal wyłącznie skupiony byłem na perkusji.

Stanowczo płyta warta posiadania. Nawet jeśli ma się kilkaset z podobnej estetyki.

Najnowszy Akhlys jest klasą samą w sobie.

Odrębna sprawa to trafiony koncept połączony z szatą graficzną. To dla się okładka mnie zaciekawiła, niczym za dobrych czasów zakupów kaset na targu. :-)
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 3003
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan 2 lata temu

AKHLYS wyruszy w europejską trasę koncertową. Amerykanom towarzyszyć będą włoski FIDES INVERSA i niemiecki CHAOS INVOCATION.
W Polsce zagrają dwa razy: 14.09 - Warszawa, „VooDoo”,15.09 - Poznań, „U Bazyla”.
Obrazek
I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot 2 lata temu

Jesień w ogóle obrodzi w kilka dobrych koncertów. Na szczęście sporo z nich u Bazyla.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 3003
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan miesiąc temu

Akhlys ogłosił wydanie swojego czwartego albumu studyjnego. "House of the Black Geminus" ukaże się 5 lipca nakładem Debemur Morti Productions.
Obrazek

Tracklist:
1. The Mask of Night-speaking
2. Maze of Phobetor
3. Through the Abyssal Door
4. Black Geminus
5. Sister Silence, Brother Sleep
6. Eye of the Daemon - Daemon I

Od godziny 9 rano będzie można posłuchać utworu "Sister Silence, Brother Sleep", będącego pierwszym zwiastunem albumu.

I am Satan's generation and I don't give a fukk.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot miesiąc temu

Pozornie niewiele wnosi ten kawałek, ale KLIMAT i całość jest tak mocno "chwytliwa", że mogę rzec tylko, że czekam.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Belzebóbr
Tormentor
Posty: 1334
Rejestracja: 6 lata temu

Belzebóbr miesiąc temu

Takie w chuj nijakie, że po połowie mi się odechciało. Najlepsza od nich imho pozostaje Melinoë, a na żywo to jako tako/ujdzie mi podeszli, ale bieda klub to był w sumie i akustyka słaba.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot miesiąc temu

Na żywo - mowa o Gdańsku? - to było piekło, ale temperaturowe i wilgotności powietrza jak w Delcie Mekongu.
Słaby? Reprezentatywny dla tej kapeli. Zarazem ma pewne nowe elementy. Stanowczo dobry prognostyk.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Belzebóbr
Tormentor
Posty: 1334
Rejestracja: 6 lata temu

Belzebóbr miesiąc temu

Nie, to był Kraków, chyba maj albo czerwiec 23'. Mi się bardziej podobają ambientowe elementy w ich grze, więcej buduje to klimat, Melinoë schodzi niżej w rejestrach i jest wg mnie więcej pomysłu w tym albumie niż w dalszych wydawnictwach.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot miesiąc temu

Zobaczymy całość, wtedy będę się zastanawiał.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit miesiąc temu

Belzebóbr pisze:
miesiąc temu
Takie w chuj nijakie,
O nie, nie. Nie nijakie, tragiczne.

Mieli potencjał na rozwijaniu się w kierunku który bardzo bym polubił, niestety idą w zupełnie przeciwną stronę.
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot miesiąc temu

Czyli jaką?
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit miesiąc temu

Parodi Blut aus Nord albo innego, bliżej niesprecyzowanego badziewia. Co to za riff na początku? Czołówka nowego serialu z He-Manem?
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3808
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot miesiąc temu

Bez przesady, to nie jest jakiś pogrom.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2723
Rejestracja: 7 lata temu

dj zakrystian 4 tyg. temu

Poczytałem temat, że sporo dark ambientu i różnych schizowych dźwięków, bo w końcu to granie oniryczne ma niby być. Odpalam ten ostatni numer z jewtuba i ... zwyczajny blek metal jakich setki. Kompletnie niczym nie wyróżnia się ten numer z natłoku bleków.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
hellpanzer
Master Of Reality
Posty: 208
Rejestracja: 3 lata temu

hellpanzer 4 tyg. temu

Jako fan dwóch ostatnich pełniaków tego projektu poniekąd podpisuję się pod powyższymi komentarzami. Nowy utwór jest zupełnie nijaki. Poczekam na całość, ale singiel niestety nie napawa optymizmem.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5526
Rejestracja: 6 lata temu

pit 3 tyg. temu

dj zakrystian pisze:
4 tyg. temu
Poczytałem temat, że sporo dark ambientu i różnych schizowych dźwięków, bo w końcu to granie oniryczne ma niby być.
Tak było na poprzednich albumach, a to też nie tak do końca.
Awatar użytkownika
Slayer
Posty: 36
Rejestracja: 4 lata temu

Slayer 2 tyg. temu

Czekam na całość mimo że singiel nie porywa .
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1516
Rejestracja: 7 lata temu

pp3088 2 tyg. temu

pit pisze:
miesiąc temu
Parodi Blut aus Nord albo innego, bliżej niesprecyzowanego badziewia. Co to za riff na początku? Czołówka nowego serialu z He-Manem?
Myslę sobie: cóż ten pit znowu wygaduje! Czy postradał rozum i godność człowieka? Odpalam, i wybuchłem śmiechem. Faktycznie, brzmi to mega słabo, na potęge potężnego czerepu! Potem jest trochę lepiej, ale nie wyrywa z kapci jak Melinoë (2020).

Dziwna produkcja w tym kawałku z jewtuba, brzmi jakby specjalnie komputerowo pogorszono jakość nagrania. Ale to jutub więc być może to wina kompresji.
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17551
Rejestracja: 7 lata temu

yog 2 tyg. temu

pp3088 pisze:
2 tyg. temu
(...) brzmi jakby specjalnie komputerowo pogorszono jakość nagrania.
Tak to brzmi, rzeczywiście.
Destroy their modern metal and bang your fucking head

Wróć do „Black Metal”