Awatar użytkownika
Ryszard
Tormentor
Posty: 2991
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Forteca Trolli

Masami Akita - Merzbow, Japonia

Ryszard 6 lata temu

Obrazek
Wikipedia pisze:Merzbow (jap. właśc. Masami Akita 秋田昌美 Akita Masami?, ur. 19 grudnia 1956 w Tokio) – japoński kompozytor, jeden z najbardziej znanych twórców noise'u.

Jako muzyk pierwsze kroki stawiał grając na perkusji w zespołach z nurtu rocka progresywnego. Muzyką awangardową zainteresował się pod wpływem artystów dadaistycznych i surrealistycznych.

Realizując koncepcję Kurta Schwittersa – Merzbau – która zakładała tworzenie dzieł sztuki ze śmieci oraz rzeczy zapomnianych i niepotrzebnych, rzuca grę na perkusji i zaczyna muzyczne eksperymenty, wykorzystując m.in. uszkodzone wzmacniacze i magnetofony, syntezatory, zestawy mikrofonów i przesterów, a także kawałki blachy i przedmioty codziennego użytku zaadaptowane na prymitywne instrumenty perkusyjne. Przyznawał, że chciał z nich wydobyć sekretny głos, prosto z podświadomości, podobnie jak surrealiści wykazujący fascynację stanami hipnozy, marzeniami sennymi i doświadczeniami psychodelicznymi.

Pierwsze nagrania pod szyldem Merzbow zaczęły się ukazywać w Japonii w połowie lat 80. w postaci kaset magnetofonowych, rozprowadzanych przez samego artystę. Intensywnie koncertował, wspomagany przez muzyków obsługujących blachy i inne narzędzia.

W latach 90. zaczął stopniowo odchodzić od sprzętu analogowego, coraz częściej tworząc muzykę za pomocą komputera. Albumy z tego okresu jego działalności, takie jak "Pulse Demon" czy "Venerology" są uznawane za najbardziej ekstremalne dzieła nie tylko Merzbow, ale i muzyki w ogóle.

Oprócz różnych odmian noise'u tworzy także muzykę ambientową oraz muzyczne tło do pokazów bondage. Dyskografia Merzbow liczy ponad 200 pozycji, co czyni go jednym z najbardziej płodnych muzyków na świecie.

Oprócz dzieł autorskich, udzielał się w niezliczonej ilości projektów, wśród których na największą uwagę zasługują płyty nagrane ze Zbigniewem Karkowskim (dwupłytowy album "MAZK"), Mikiem Pattonem ("She"), niemieckim zespołem karaoke Ladybird oraz wokalistą grindcore'owego zespołu Gore Beyond Necropsy. Obecnie jest uznawany za jednego z najważniejszych muzyków noise'owych i awangardowych.


Discogs: https://www.discogs.com/artist/12551-Merzbow
Wikipedia (en): https://en.wikipedia.org/wiki/Merzbow
Wikipedia (pl): https://pl.wikipedia.org/wiki/Merzbow
!Polacy, to murzyni europy. Black Lives Matter!

Tagi:
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 6 lata temu

Można było dać do działu z elektroniką.

Album z Jamiem Saftem to mój ulubiony.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17536
Rejestracja: 7 lata temu

yog 6 lata temu

Dla Ryśka to wszystko jest innymi gatunkami przecież, a Boris to Rock, bo Rysio poznał pewnie jak akurat to grali :)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pp3088
Moderator globalny
Posty: 1511
Rejestracja: 7 lata temu

pp3088 6 lata temu

Człowiek ikona. Całkowicie zmienił rozumienie noise w kręgach muzycznych. Dla mnie to już totalna antymuzka i interesująca swoista ciekawostka. Poważnie tego nie traktuje. Znam zaledwie kilka płyt, głównie z serii o Japońskich Ptakach.

Ciekawa wzmianka z wikipedii:
During the 1990s Akita's work became much harsher and was generally mastered at a louder volume than usual. These were heavily influenced by death metal and grindcore bands of the time (a prime example is the Venereology album).[18] The mid-1990s saw Akita being heavily influenced by psychedelic bands and this was reflected in various albums.
W Szczecinie jest wielki 'mural" z Merzbowem:

Obrazek

Widocznie nawet w takim muzycznym zadupiu jak Szczecin są fani tego "muzyka".

Przecież to elektronika ?? Nie mówiąc już o Boris w rock :D
Oprócz różnych odmian noise'u tworzy także muzykę ambientową oraz muzyczne tło do pokazów bondage. Dyskografia Merzbow liczy ponad 200 pozycji, co czyni go jednym z najbardziej płodnych muzyków na świecie.
Troche niedokładnie, bo:

Masami Akita discography
Studio albums - 295
Live albums - 77
Compilation albums - 5
Video albums - 9
EPs - 32
Tribute albums - 2
Remix albums - 6
Box sets - 14
Compilation tracks - 234
Splits - 41
Appearances - 98

Spokojnie materiału na 400 płyt.

Lista zespołów/artystów z którymi współtworzył:

Boris
Bustmonster
Flying Testicle
Full of Hell
Mats Gustafsson
Keiji Haino
Hijokaidan
Kapotte Muziek
Maldoror
Sunn O)))
MAZK
Kiyoshi Mizutani
Nordvargr
KK Null
Jim O'Rourke
Balázs Pándi
Richard Pinhas
Reiko.A
Satanstornade
Screaming Into The Blackness, Needing No God But Himself

Beneath the Veil of Sanity Beats the Throbbing Process of Decay

"ja pierdolę przeczytałem cały temat Kid Rock i muszę się napić"
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 5 lata temu

Wczoraj co nieco nocą poczytałem na temat Merzbow i pana Akita, od dawna już mi chodziło po głowie, żeby się trochę zmierzyć z tym jakże płodnym artystą. Pytanie tylko do znawców tematu - polecicie parę materiałów na start?

Obrazek
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 5 lata temu

Pulse Demon
Merzbow & Jamie Saft - Merzdub
Merzbow & Pan Sonic - V
Merzbow & Z'ev - Spiral Right / Spiral Left
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 5 lata temu

"Pulse Demon" sprawdzone, nieźle poryte to cudo. Słownie totalna kakofonia, bez jakichkolwiek muzycznych struktur, choć nie powiem nawet wkręcająca, bo nie wyłączyłem, tylko przesłuchałem do końca, a następnie po tym jak nastąpiła swoista ulga kiedy nastała cisza to trochę się namyśliłem jak to ocenić i dałem 8/10, bo choć nie jestem wielbicielem takiej sonicznej zagłady, to w swojej niszy gatunkowej rzeczywiście gość jest naprawdę dobry. Mimo wszystko podziwiam ludzi, którzy na co dzień słuchają takich rzeczy, bo nieźle muszą mieć przeorane bańki. Jak już przy Japońcach jesteśmy, to przy okazji polecam też dla wielbicieli tych klimatów Kazumoto Endo i jego album "While You Were Out". Jedna z moich ulubionych rzeczy w klimatach harsh noise.
Odium Humani Generis
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 5 lata temu

pit pisze:
5 lata temu
Pulse Demon
Merzbow & Jamie Saft - Merzdub
Merzbow & Pan Sonic - V
Merzbow & Z'ev - Spiral Right / Spiral Left
Dzięki za typy.

Wygląda interesująco.

Musze poguglowac.

Mnie ostatnio jebnął w pysk Jamie Saft Quartet 'Blue Dream'. Przezajebisty Jazz:

Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 5 lata temu

O coś nowego. Fajnie.

Ta płyta z Merzbowem to dobre wejście w dyskografię Akity. Jest sampler, duby zgodnie z tytułem, pochlastane gitary, a zamiast białego szumu - frequency shifter, czy coś podobnego. W każdym razie trzymają rytm.

Koncertówka z Pan Sonic - Vainio i Väisänen dominują i to jest fajne. Album z Z'ev - gęsty noise i bardzo dużo perkusji.
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 5 lata temu

Coś bardzo nowego. Płyta ukazała się jakiś tydzień, może dwa tygodnie temu. Na BC były dwa lub trzy kawałki. Tak mnie jebnęły że kliknąłem momentalnie pre-order. Cudo, cudo i zajebisty klimat.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 5 lata temu

Po próbkach klimat wydaje się być zbliżony do Electric Masady - dla mnie najlepszego jazzu jaki nagrał Zorn.
Lis
Moderator globalny
Posty: 1923
Rejestracja: 7 lata temu

Lis 5 lata temu


Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6288
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Vexatus 5 lata temu

Lubię kilka jego wydawnictw, ale nigdy jakoś szczególnie wielkim wielbicielem jego twórczości nie byłem. :) Obiektywnie patrząc już od wielu lat jest to człowiek instytucja - chyba najbardziej znany (dość szerokiej publice) twórca eksplorujący gatunek Noise. Od jakiegoś czasu według niego samego Merzbow to Vegan Straight Edge Noise Project. No niech mu będzie... Z częścią dyskografii jeszcze nie miałem okazji się zapoznać, ale co jakiś czas powoli nadrabiam zaległości. :)

Oficjalna strona (jeśli ktoś lubi krzaczki): http://merzbow.net/
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6288
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Vexatus 2 lata temu



Dla tych, którzy akurat się nudzą i nie mają co robić...
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6288
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Vexatus 2 lata temu



Ciekawostka...
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2698
Rejestracja: 7 lata temu

dj zakrystian 2 lata temu

Music for Bondage Performance to chyba by było coś na pierwszy rzut, by zapoznać się z Merzbow. Jeszcze analogowo wtedy tworzył, bo obecnie to chyba tylko komputer. 1930 zacne hałasowanie. Pulse Demon to chyba największy hardcore od Akity. Znam typa co jest maniakiem jego twórczości. Nawet zasypiał najebany z noisem na słuchawkach. Od niego w sumie zainteresowałem się Merzbow. Nawet jakiś czas bawiliśmy się w soniczny rozpierdol.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6288
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Vexatus 2 lata temu

dj zakrystian pisze:
2 lata temu
Music for Bondage Performance to chyba by było coś na pierwszy rzut, by zapoznać się z Merzbow. Jeszcze analogowo wtedy tworzył, bo obecnie to chyba tylko komputer.
Niestety czasem tak bywa, że im więcej komputera tym mniej ciekawy efekt końcowy.
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
dj zakrystian
Tormentor
Posty: 2698
Rejestracja: 7 lata temu

dj zakrystian 2 lata temu

Te analogowe hałasowanie Akity zdecydowanie ciekawsze od komputerowego, ma to jakiś klimat i ducha zepsutych maszyn i urządzeń. Jego twórczość trochę podobną drogą do Lustmord poszła, ten też mocno elektroniczne ambienty zaczął robić swego czasu, ale Heresy nie przebił. Tam też mamy naturalne dźwięki, trochę podrasowane w studio. Podobnie też Merzbow poszedł w liczne kolaboracje, tylko Lustmord nie napierdala taśmowo tych wydawnictw.
Byłem rasowym metaluchem jednakże to dawno i nieprawda a co do bycia intelektualistą to od zawsze nim byłem
Awatar użytkownika
Vexatus
Tormentor
Posty: 6288
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Światowa stolica beztalencia, bagiennej gorączki i nędzy duchowej. Specjalista ds. Złej Reklamy.

Vexatus 2 lata temu

Zdecydowanie wolę (co do zasady) Noise oparty o analogowe dźwięki, musique concrète czy inną muzykę elektroakustyczną, niż generowaną całkowicie cyfrowo ścianę dźwięku...
Raw Black Metal w rowie!!!
Awatar użytkownika
Szajtan
Tormentor
Posty: 2981
Rejestracja: 4 lata temu
Lokalizacja: From Hell

Szajtan rok temu

Hałasy rozsadzające głowę za sprawą płyty „CATalysis 猫媒”
I am Satan's generation and I don't give a fukk.

Wróć do „Industrial / Ambient / Electronic”