Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

Maanam

KorgullExterminator 5 lata temu

Obrazek
Maanam – polski zespół rockowy powstały w Krakowie, działający w latach 1975–2008.

Albumy studyjne:
1981 - Maanam, Wifon
1982 - O!, Pronit
1993 - Nocny patrol, Jako/Polton
1984 - Mental Cut, Jako/Polskie Nagrania
1989 - Sie ściemnia, Pronit
1991 - Derwisz i anioł, Kamiling Co./Arston
1994 - Róża, Kamiling Co./Pomaton
1996 - Łóżko, Pomaton EMI
1998 - Klucz, Pomaton EMI
2001 - Hotel Nirwana, Pomaton EMI
2004 - Znaki szczególne, Pomaton EMI

Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

oni w sumie taki jakiś troszeczkę awangardowy post-punk grali
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

nowa fala, pozniej lagodne oblicze, rockowe ballady, pop. genialni.



dykcja, gra sceniczna, czy ktos tak jeszcze potrafi?

bez mrugniecia??!
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 5 lata temu

yog pisze:
5 lata temu
oni w sumie taki jakiś troszeczkę awangardowy post-punk grali
Post-punk tak. Awangardowy? Niekoniecznie. Z drugiej strony, słuchając Brygady Kryzys, Siekiery, Klausa Mitffocha jestem w stanie mniej więcej zgadnąć czym inspirowali się grający w nich muzycy, tak w przypadku Maanamu nie mam zielonego pojęcia. Anglojęzyczna wikipedia używa takiego porównania: Maanam's sound in the 1980s could be considered a cross between Nina Hagen, Siouxsie and the Banshees, and Blondie. Trochę karkołomne.
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

wikipedia strzelila w dziesiatke, zespoly nowej fali, pionierzy rocka gotyckiego, na tym bazowal Maanam. tylko oni mieli cos oprocz tego - mieli genialna Kore, piekna, utalentowana indywidualnosc, potrafila zaspiewac nawet najprostszy tekst w tak magiczny sposob ze gwiazdy zaczynaly wirowac.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

KorgullExterminator pisze:
5 lata temu
wikipedia strzelila w dziesiatke
dokładnie
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
pit
Tormentor
Posty: 5502
Rejestracja: 6 lata temu

pit 5 lata temu

Na Blondie się nie znam, ale poważnie są jakieś większe zbieżności z Siouxsie and the Banshees? Nie licząc tego, że obie grupy mają frontmanki.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

no siouxie też grała takie popowe awangardy z post-punkami i leciutkimi funkami ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Po czesci mozna tak rzec. Akurat wtedy kiedy startowali, byl boom na awangarde, punk, nowa fale, rock gotycki. Marek Jackowski ogarnial kompozycje zahaczajace niemalze o kazdy podgatunek rocka i okolic, a nawet reggae, bluesa. 'Kora to kot' mowil Marek (wiedzial co mowil, to byla nietuzinkowa osobowosc, pisala poetyckie liryki, jej ruchy sceniczne powodowaly ciarki, nie bedzie juz takiej drugiej). Kora mawiala 'Polak wszystko potrafi', dlatego pewnie Maanam osiagnal az tak wiele. Silna, waleczna, mocna kobieta, marzenie niespelnione.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2018, 20:51 przez KorgullExterminator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

Wokale z tego najbardziej awangardowe chyba
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 5 lata temu

Kargul,szybkie pytanko:dlaczego nie jebnales watku o Maanam kiedy Kora stapala po Ziemi?
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Dziwne pytanie. Zalozylem temat, dlatego ze zmarla Kora, to przeciez oczywiste. Nie bylo mnie rowniez rok, wlasnie odzyskalem swiadomosc. Chorowalem.

Portowa dzielnica
Wszystko ma słony smak
Słone włosy, słona skóra
Słony wiatr
Awatar użytkownika
Pioniere
Moderator globalny
Posty: 3980
Rejestracja: 7 lata temu

Pioniere 5 lata temu

Nina Hagen i Blondie pasują jak ulał ... Siouxsie and the Banshees już nieco trochę naciągane, ale w sumie też pasuje.
Pan Efilnikufesin
Tormentor
Posty: 2667
Rejestracja: 6 lata temu

Pan Efilnikufesin 5 lata temu

KorgullExterminator pisze:
5 lata temu
Dziwne pytanie. Zalozylem temat, dlatego ze zmarla Kora, to przeciez oczywiste. Nie bylo mnie rowniez rok, wlasnie odzyskalem swiadomosc. Chorowalem.

Portowa dzielnica
Wszystko ma słony smak
Słone włosy, słona skóra
Słony wiatr
Reinkarnacja?
Kargul to Kora?
Jestes Kora?
Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 5 lata temu

No ja 100 lat teraz Justinowi Biberowi i Tokio Hotel życzę, bo jak tylko zdechną to się o nich temat o ich "dziełach" też tu pojawi :(
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł
A Ty masz skrzydło drugie
Rośnie u Twoich ramion
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

ciut inna liga :)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Czit pisze:
5 lata temu
No ja 100 lat teraz Justinowi Biberowi i Tokio Hotel życzę, bo jak tylko zdechną to się o nich temat o ich "dziełach" też tu pojawi :(
Nie chce cie obrazac, jestes az takim ignorantem, czy robisz z siebie posmiewisko celowo? Maanam powstal w 1977 roku, a ty kiedy?
deathwhore
Tormentor
Posty: 4454
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 5 lata temu

Ja bym jednak obrażał, ale on sam już się wystarczająco obraził.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

coz, wole posluchac inteligentnych ludzi. ludzi, ktorych juz nie ma i nigdy nie bedzie.

Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 5 lata temu

KorgullExterminator pisze:
5 lata temu
Czit pisze:
5 lata temu
No ja 100 lat teraz Justinowi Biberowi i Tokio Hotel życzę, bo jak tylko zdechną to się o nich temat o ich "dziełach" też tu pojawi :(
Nie chce cie obrazac, jestes az takim ignorantem, czy robisz z siebie posmiewisko celowo? Maanam powstal w 1977 roku, a ty kiedy?
Rozumiem. Nasza Cię nostalgia bo kobita se zmarła, a słuchałeś za młodu. Już nie będę, bo widzę, że Cię zraniłem. Przepraszam.
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

Nie no @Czit, po prostu w początkach to była wpływowa grupa dla kapel w stylu Siekera i różnorakich innych buntowniczych kultów, cieszących się wśród polskiej braci metalowej niesłabnącym poważaniem.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 5 lata temu

Niech będzie, ale zastanawia mnie jednak to, że przez ten czas nikt na dwóch Brutal Landach do dzisiaj (12 lat) o Maanam nie zagadał :)
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

No Kargul widać fan dopiero taki się trafił, że aż wrócił na forum, aby założyć temat ;)
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5307
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 5 lata temu

Aż boję się pomyśleć co to będzie jak zejdzie Majka Jeżowska.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
yog
Tormentor
Posty: 17537
Rejestracja: 7 lata temu

yog 5 lata temu

anulują dzień dziecka
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5307
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 5 lata temu

yog pisze:
5 lata temu
anulują dzień dziecka
Nie, Janek Bo. powtórzy wyczyn z 1986 roku.
GRINDCORE FOR LIFE
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Tyle sie naprodukowaliscie na forach, tyle opinii, recenzji, wlasnych przemyslen, zmarnowanych chwil, czasu ktory nie powroci, przesluchanych zespolow o ktorych juz nigdy nikt pewnie nie uslyszy, tyle plyt i magazynow skolekcjonowanych za ciezko zarobione pieniadze, tyle nerwow straconych i ksiazek nieprzeczytanych, filmow nieobejrzanych, rozmow z ludzmi ciekawymi ominietych i dalej nic.. Marnosc. Po Marku i Oldze zostala wspaniala muzyka i dekady wspomnien, wraz z nimi starzala sie i dojrzewala cala Polska, pokolenia, kraj, przemiany systemowe, technologia, rodzili sie i umierali ludzie. Nie bede sie w jakikolwiek sposob z nikim spieral, kazdy zespol ma zwolennikow i przeciwnikow, taka jest natura sztuki, ze krytyce bedzie poddawana zawsze i nigdy kazdym gustom nie sprosta. Zatem pozostaje odpalic kolejny uwtor Maanam i odplynac jak kilkadziesiat lat temu. Kocham ten zespol i ma to dla mnie wymiar sentymentalny a zarazem metafizyczny, nie zaprzeczam.
deathwhore
Tormentor
Posty: 4454
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 5 lata temu

Hajasz pisze:
5 lata temu
Aż boję się pomyśleć co to będzie jak zejdzie Majka Jeżowska.
Majka Jeżowska to w dalszym ciągu artystka większego formatu niż muzykanty z Batuszki.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 5 lata temu

Większego formatu niż wokalista Batushki to nie jest - bez przesady.
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
deathwhore
Tormentor
Posty: 4454
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 5 lata temu

Czit pisze:
5 lata temu
Niech będzie, ale zastanawia mnie jednak to, że przez ten czas nikt na dwóch Brutal Landach do dzisiaj (12 lat) o Maanam nie zagadał :)
O Ewie Demarczyk chyba też nie było, no i co? Polska muzyka niemodna wśród fanów metalu, bo polska i nie można się popisać, że to jakaś awangarda z UK, USA albo chociaż z Rosji.
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
Czit
Tormentor
Posty: 1163
Rejestracja: 7 lata temu

Czit 5 lata temu

deathwhore pisze:
5 lata temu
Czit pisze:
5 lata temu
Niech będzie, ale zastanawia mnie jednak to, że przez ten czas nikt na dwóch Brutal Landach do dzisiaj (12 lat) o Maanam nie zagadał :)
O Ewie Demarczyk chyba też nie było, no i co? Polska muzyka niemodna wśród fanów metalu, bo polska i nie można się popisać, że to jakaś awangarda z UK, USA albo chociaż z Rosji.
Bo Ewa Demarczyk żyje? :D To raz - była popularna za PRL, co z tamtego okresu jest ustawowo "be". No i z Rosji to tym bardziej.

Czy ja się dojebałem muzyki Maanam? Nie. Nie lubię, nie słucham, ale akurat za małego pamiętam, że u mnie w domu dość często leciała obok Perfectu (wiem), a nie bracia Golec czy inne Krawczyki. Tylko z Kargula się na Brutal Landzie napierdala, a że założył wątek o zespole 3 dni po śmierci wokalistki no jest do tego powodem.
yog pisze:
4 lata temu
Uważanie Seasons in the Abyss za lepszą od South of Heaven istotnie nie da się wytłumaczyć inaczej, niż kindermetalstwem ;)
Awatar użytkownika
Hajasz
Raubritter
Posty: 5307
Rejestracja: 6 lata temu
Lokalizacja: Opole

Hajasz 5 lata temu

deathwhore pisze:
5 lata temu
Majka Jeżowska to w dalszym ciągu artystka większego formatu niż muzykanty z Batuszki.
Człowieku możesz nawet napisać, że muppety są lepszymi artystami i ksiądz z twojej parafii bo chuja mnie to obchodzi. Prowokacje w stylu PiS to rzucaj Rysiowi, może chwyci chociaż wątpię. Wy w tej Warszawie to jednak macie napierdolone nie dziwi więc, że Waffen SS zrównała to miasto z ziemią.
GRINDCORE FOR LIFE
deathwhore
Tormentor
Posty: 4454
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: bojkot kadry moderatorskiej

deathwhore 5 lata temu

Chyba jednak obchodzi i chwyciło :D
Nebiros pisze:
4 lata temu
A w dupe lubisz? ja slucham nightwish i Blind Guardian
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Nie ma to jak bojka na pogrzebie, jednak chlopi i robotnicy nie potrafia sie zachowac nawet w obliczu ostatecznosci. 'Zapros chlopa na wesele, to wypije nawet maggi'..

Jedni z opcja wyjcow cerkiewnych, kielbasa slaska z miasta twierdzy pochwala zbrodnie nazistowskie, a mieszkaniec miasta bylych gett probuje chronic polska kuture. Po latach dochodze do wniosku ze Zydzi to jednak najwieksi polscy patrioci, wspaniale poslugiwali sie ojczysta mowa i zawsze z uporem maniaka jako wymarzony cel wedrowek mieli nasz kraj.

Mozecie sie ze mnie 'napierdalac' do woli, taka krytyka to dla mnie splendor, parafrazujac, i tak 'Rozdzióbią nas kruki, wrony.'..

Wracajac do meritum, Maanam byl zjawiskowy i takiego zespolu polska ziemia nie doswiadczy juz nigdy, hold zatem zlozyc wypada i nad przejsciem Kory w stan niebytu sie pochylic i pomilczec w zadumie wspominajac piekna muzyke i poezje.
Awatar użytkownika
DiabelskiDom
Moderator globalny
Posty: 4185
Rejestracja: 7 lata temu

DiabelskiDom 5 lata temu

Widać gołym okiem, że Kargul zaczął słuchać Maanam od śmierci Kory. Gdzie byłeś kucu jak 10 lat temu słuchałem starego Kultu i starej Republiki? :D
Panzer Division Nightwish
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

Moglem spodziewac sie ze temat przyciagnie (te same od lat) watpliwej jakosci worki na fekalia, z ich doglebnie tumanowatym stylem zaczepiania i obrazania. Tak, zalozylem watek dlatego ze odeszla Kora, pisalem juz o tym wczesniej. Koltunstwo nie wymrze jednak nigdy, z tym sie rodzi i umiera, to jest wrodzone. Ewolucja w takim przypadku jest na poziomie mentalnym i fizycznym w sensie filozoficznym oraz pragmatycznym niemozliwa. Ubolewam nad glupota nowego pokolenia. Sic transit gloria mundi.
Awatar użytkownika
KorgullExterminator
Master Of Reality
Posty: 289
Rejestracja: 7 lata temu

KorgullExterminator 5 lata temu

To jeszcze raz. Kocham



Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To polana w leśnym gąszczu schowana
Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To sad wiosenny rozgrzany i senny
Kocham Cię a Kochanie moje
To rozstania i powroty
I nagle dzwony dzwonią i ciało mi płonie
Kocham Cię tak


Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To oczy Twoje we mnie wpatrzone
Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To tęsknota nieskończona
Kocham Cię a Kochanie moje
To rozstania i powroty
I nagle dzwony dzwonią i ciało mi płonie
Kocham Cię tak tak tak


Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To przypominanie pierwszej pieszczoty
Kocham Cię Kochanie moje
Kocham Cię a Kochanie moje
To noce z miłości bezsenne
Kocham Cię a Kochanie moje
To rozstania i powroty
I nagle dzwony dzwonią i ciało mi płonie
Kocham Cię tak tak tak tak
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3149
Rejestracja: 5 lata temu

kurz 3 lata temu

Pierwsze cztery albumy, przez niektórych pojebusów zwane pytonami, to esencja muzy lat 80-ych Made In Poland. Wspaniałe, poetyckie i proste w swej wymowie teksty, świetna gra, feeling, barwa, KULT prawdziwy, najprawdziwszy. Słucham od zawsze, i od zawsze wywołują we mnie te same emocje. Zaprawdę, powiadam wam, szkalowanie w tym miejscu jest co najmniej nieprzyzwoite.
Ulubione kawałki:





I wiele, wiele innych!!!!
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3782
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

Zsamot 3 lata temu

Kora miała niesamowitą dykcję. Mocny, niesamowicie ekspresyjny głos. No i jej emocjonująca prezencja. Do tego świetna muza. Nie mogło się nie udać.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Administrator
Posty: 6092
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Warszawa

Wędrowycz 3 lata temu

Szlagiery znam od dzieciństwa, bo ciągle się przewijały w radiu i telewizji. Tak zresztą jest dotąd ;) Widziałem na żywo Maanam w 2008 r. na warszawskim podzamczu (z okazji juwenaliów). Kora zrobiła wtedy na mnie ogromne wrażenie, nie tylko głosem, ale i charyzmą i tym że już wtedy w zaawansowanym przecież wieku było jej pełno na scenie i robiła konkret show. Zresztą widać było po reakcjach ludzi czy moich kumpli, że się bardzo podobało.

Natomiast jako, że poza kilkoma zespołami nigdy się nie zagłębiałem mocniej w historię polskiego rocka, to jak większość, poszczególne utwory znam skądinąd, natomiast pełnych płyt już nie. Wierzę natomiast, że jeszcze przyjdzie czas, że i tym się zajmę. Narazie szperam w innych gatunkach muzycznych. Maanam napewno rozpracuję gdy już się mocniej za rodzime granie zabiorę, bo czuję że po pierwsze warto, a po drugie napewno mi podejdzie bez problemów.
Odium Humani Generis
Awatar użytkownika
kurz
Tormentor
Posty: 3149
Rejestracja: 5 lata temu

kurz rok temu

Obrazek


Płyta idealna, wszystko jest w doskonałej równowadze.

„Zdrada, zdrada, zdrada, posępne zimne oczy gada”


Edit. Spektakularny debiut. „Tysiące twarzy, setki miraży, to człowiek tworzy metamorfozy”
Obrazek

Wróć do „Rock”