Awatar użytkownika
Vortex
Tormentor
Posty: 2960
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Strzałkowo

Dark Tranquillity

#1

Vortex 7 lata temu

Obrazek

Obrazek
wikipedia pisze:Grupa została założona w 1989 roku w Göteborgu pod nazwą Septic Broiler. Powstała z inicjatywy gitarzystów Mikaela Stanne'a i Niklasa Sundina. Jakiś czas później skład formacji uzupełnili wokalista Anders Fridén, basista Martin Henriksson oraz perkusista Anders Jivarp.

W lipcu 1990 roku grupa wydała kasetę demo zatytułowaną Enfeebled Earth. 9 grudnia ukazało się drugie demo zespołu, Rehearsal December 1990.
W 1991 roku zespół zmienił nazwę na Dark Tranquillity. Pod nowym szyldem grupa wydała 23 marca kasetę demo zatytułowaną Trail of Life Decayed.
W 1992 roku nakładem wytwórni płytowej Slaughter ukazał się pierwszy minialbum grupy, A Moonclad Reflection. W czerwcu przez wytwórnię Guttural Records został wydany następny minialbum zatytułowany Trail of Life Decayed.

30 sierpnia 1993 roku ukazał się debiutancki album studyjny grupy zatytułowany Skydancer. Jakiś czas później główny wokalista Dark Tranquillity, Anders Fridén, opuścił formację na rzecz grupy In Flames. Mikael Stanne, który wcześniej wykonywał partie gitary rytmicznej, przejął rolę wokalisty. Do grupy dołączył gitarzysta Fredrik Johansson.
Lubiana przeze mnie kapela, od momentu kiedy ich poznałem (tj. 1999 i płyta "Projector") sledze ich losy na bieżąco. Solidna kapela, która nie zawiodła swoich fanów, grając na przestrzeni tych wszystkich lat podobną, aczkolwiek łagodniejącą odmianę melodyjnego death metalu. W tym roku Szwedzi uraczyli nas nowym albumem, który idealnie wpisuje się w ich dotychczasowa twórczość. Do tego dodam ze muza jest naprawdę niezła. Tutaj teledysk do "Atoma":



Skład:
Anders Jivarp - Drums (1991-present) ex-Septic Broiler
Niklas Sundin - Guitars (1991-present) Laethora, ex-Septic Broiler, ex-HammerFall, ex-Dead Man's Banquet
Mikael Stanne - Guitars (1991-1993), Vocals (1993-present) ex-Septic Broiler, ex-HammerFall
Martin Brändström - Keyboards, Programming, Electronics (1999-present) ex-Tiamat (live)
Anders Iwers - Bass (2015-present) Ceremonial Oath, Tiamat, ex-Desecrator, ex-In Flames, ex-Mercury Tide, ex-Avatarium (live), ex-Lacuna Coil (live), ex-Cemetary
▼ Byli muzycy
Martin Henriksson - Bass (1991-1999, 2013-2015), Guitars (1999-2016) ex-Septic Broiler
Anders Fridén - Vocals (1991-1993) In Flames, ex-Septic Broiler, ex-Ceremonial Oath, ex-Dead Man's Banquet, ex-Passenger
Fredrik Johansson - Guitars (1993-1999)
Michael Nicklasson - Bass (1999-2008) ex-Luciferion, ex-Mortal Abuse, ex-Sarcazm, ex-Carnage, ex-Dominate, ex-Highlander, ex-Lavett
Daniel Antonsson - Bass (2008-2013) Akani, Pathos, ex-The Resistance, ex-Dimension Zero, ex-Soilwork, ex-Elecxsir
▼ Muzycy koncertowi
Christopher Amott - Guitars (2017-present) Armageddon, Christopher Amott, ex-Arch Enemy, ex-Ghost Ship Octavius, ex-Machine Head (live), ex-Black Earth
Johan Reinholdz - Guitars (2017-present) Andromeda, Nonexist, Skyfire, Faithful Darkness (live), ex-Widow, ex-Opus Atlantica, Bullhead, Kontinuum (Swe)

Robin Engström - Drums (2001) ex-Fantasmagoria, ex-Lefay, ex-Morgana Lefay, ex-Holocaust, ex-Insanity, ex-M.I.D., ex-Nasty Crew, ex-O.G.3
Erik Jacobson - Guitars (2015-2016) ex-Deals Death
Jens Florén - Guitars (2016) LOMMI, ex-Pagandom
Sebastian Myrèn - Guitars (2016-2017) ex-Deals Death



Dyskografia:
1991 - Trail of Life Decayed [demo]
1992 - Promotape 1992 [demo]
1992 - A Moonclad Reflection [EP]
1993 - Tranquillity [kompilacja]
1993 - Skydancer
1994 - Promo '94 [demo]
1995 - Of Chaos and Eternal Night [EP]
1995 - The Gallery
1996 - Zodijackyl Light [video]
1996 - Enter Suicidal Angels [EP]
1997 - The Mind's I
1998 - The World Domination Live [split]
1999 - The Official Demo Series Vol. 1 [split]
1999 - Projector
2000 - Haven
2002 - Damage Done
2003 - Live Damage [video]
2004 - Exposures - In Retrospect and Denial [kompilacja]
2004 - Lost to Apathy [EP]
2005 - Character
2007 - In Requiem / Fiction [split]
2007 - Focus Shift [single]
2007 - Fiction
2009 - Manifesto of Dark Tranquillity [kompilacja]
2009 - Yesterworlds [kompilacja]
2009 - Where Death Is Most Alive [live]
2009 - Where Death Is Most Alive [video]
2009 - The Dying Fragments [kompilacja]
2010 - We Are the Void
2012 - Zero Distance EP [EP]
2013 - Construct
2013 - For the Fans [live]
2013 - Sorrow's Architect [single]
2014 - A Memory Construct [single]
2016 - The Pitiless [single]
2016 - Atoma [single]
2016 - Forward Momentum [single]
2016 - Atoma
2017 - The Absolute [single]

MA: https://www.metal-archives.com/bands/Da ... quillity/8
BC: https://osmoseproductions.bandcamp.com/music
BC: https://darktranquillity.bandcamp.com/music
"Between Shit and Piss we are Born"

Tagi:
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#2

Zsamot 7 lata temu

Kapelę poznałem od debiutu, jeszcze dla mojej ex musiałem kasetę wyhandlować od kumpla, zatem mam mały sentyment do debiutu. ;) Dobry album, acz mnie nie powalił. Dwójeczka też nie porwała mnie, ale też wtedy i black mocno mnie wciągnął. Za to trzeci był naprawdę ciekawym połączeniem drapieżności i klimatu. Ostro go swego czasu Morbid Noizz promował.

Zresztą mała próbka hitu z tej płyty. ;)



Z perspektywy czasu - to mogę rzec, że ten pierwszy etap jest dla mnie takim sentymentalnym. Nie słucham z tego typu muzy nic nowego, ale do tych płyt DT chętnie wracam.

Potem DT przeszli z Osmose do Century Media i była ostra wolta stylistyczna. Ale mi akurat ta metamorfoza szczerze pasowała. Zarówno Projector jak i Haven często okupowały walkman'a. Ciekawe płyty, pełne pomysłów.

Character i Fiction słabiej kojarzę, ale wtedy inne klimaty mnie kręciły. Niemniej zawsze chętnie i tych albumów posłucham. To już jest rozwijanie pomysłów, nie ma wielkich rewolucji, ale DT ma talent do pisania melodyjnych kompozycji.

Gdzieś na tym etapie zarówno In Flames, jak i Soilwork były u mnie lepiej odbierane, ale szybko pierwsza wyleciała w ogóle z gustu, a drudzy nieco pogubili się.

We Are the Void- To był świetny album, pełen polotu i dla mnie stali się oni w tej trójce: obok In Flames i Soilwork - liderami tego typu grania. Dobrą passę podtrzymał Construct.

Polecam jeszcze DVD z koncertem z Włoch. Bardzo ciekawy, żywiołowy. Ciekawie odegrany materiał.

DT to kapela niby będąca pokroju In flames, czy Soilwork, ale zawsze mająca elementy pewnego sentymentalnego nastroju. Cholernie ich lubię. Absolutnie odstresowująca muza. ;)
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.
Awatar użytkownika
synu
Moderator globalny
Posty: 337
Rejestracja: 7 lata temu

#3

synu 7 lata temu

http://kvlt.pl/recenzje/dark-tranquillity-atoma-2016/

Moja recenzja ostatniej płyty Szłedów :)
Awatar użytkownika
Zsamot
Tormentor
Posty: 3693
Rejestracja: 7 lata temu
Lokalizacja: Gniezno

#4

Zsamot 7 lata temu

Bardzo dobra recka Synu. Zresztą jak zawsze.
Użytkownika cechuje brak gustu i w ogóle elementarna słabość do tandety muzycznej.

Wróć do „Death Metal”