Awatar użytkownika
Pan Efilnikufesin
Tormentor

Re: Jazz. Ogólnie tak...

Pan Efilnikufesin 5 mies. temu

Taki album się nagrał w 1960 roku.

Ja mam reedycję z 1975. Bez plakatu.

Płyta cienka ale dźwięk gruby.

Na kawałkach 'Brainwashed' i 'Straight, No Chaser' Buddy bardzo ładnie pokazał jak się obsługuje perkę.

Obrazek
Lubię plakaty o treści szatanistycznej.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 2 mies. temu

Smurfs don't lay eggs! I won't tell you this again! Papa Smurf has a fucking beard! They're mammals.
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

porwanie w satanistanie 2 mies. temu

Skończyłem wczoraj wreszcie grubaśną biografię Monka, dobry był herbatnik. Muzyka genialna, acz szczególnie słuchaniu wykonań solowych w niewyrobionym uchu rezonuje przez jakiś czas "Kurwa, czemu on się tak upiera, żeby psuć ładne melodie?'

a tu już jazda po całości, cała kapela doświadczonych kotów miała problem z ogarnięciem taktów :

Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit 2 mies. temu

Oglądałem ostatnio trochę miniatur Harry'ego E. Smitha i obok Dizzy'ego Gillespiego muzyka Monka często robi za podkład. Dobra rzecz.

Pierwszy Parker który podoba mi się bez żadnych zastrzeżeń:

Smurfs don't lay eggs! I won't tell you this again! Papa Smurf has a fucking beard! They're mammals.
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

porwanie w satanistanie miesiąc temu

pit pisze:
2 mies. temu

Pierwszy Parker który podoba mi się bez żadnych zastrzeżeń:
No właśnie, ja też mam z Parkerem tak trochę pod górkę i w ogóle z tym wczesnym bebopem. Ta płyta to już nieco późniejszy okres i faktycznie jest całościowo mocno OK, ale na wcześniejszych zbyt często mam wrażenie, że słucham dość sztampowo grającego bandu z jednym jasnym punktem, Wiadomo niby, że te sesje z drugiej połowy lat 40. dla Dial i Savoy to jego rzeczy najbardziej przełomowe, albo... no kurde, jakoś tak nie do końca to do mnie przemawia. Co ciekawe, sesje Monka z podobnego okresu czy muzyka Milesa z "Birth Of Cool" siedzą mi w sumie bez zastrzeżeń.

Chociaż nie: irytują mnie kawałki, w których pojawiają się wokaliści. Wokalistyka jazzowa z tamtych czasów to dla mnie porażka po całości ;)

Smutne trochę, że ze względu na ograniczenia techniczne (długość pojedynczych kawałków) ta era jazzu nie została właściwie udokumentowana, a te wczesne bebopowe nagrania należy traktować raczej jak sampler tego, co wtedy faktycznie robili, niż dokument czasów czy działa w zamierzonym kształcie. Pisał o tym w swojej biografii Davis, którego frustrowało, że zamiast pograć tak, jak faktycznie robili to na koncertach, w studio każdy dostawał na swoje solo raptem parę taktów i musiał spadać, stąd też to dość dziwne wycinanie kawałków jakby w środku akcji. Na tym “Jam Session” z 1952 muzycy mogli już swoje improwizacje nagrać i różnica na plus jest ogromna.
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit miesiąc temu

Przypomina mi to "The Famous 1938 Carnegie Hall Jazz Concert", od czasu pierwszego wydania na placku w 1950 działy się jakieś niesamowite fikołki z miksem. Do dziś część słuchaczy twierdzi, że nagranie nie ma nic wspólnego z oryginalnym występem.
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

Ciekawa historia, nie słyszałem o tym.

Swoja drogą - dla przeciętnego fana metalu/rocka wejście w świat jazzowych dyskografii nie jest łatwe. Często najważniejsze nie są nagrania studyjne, tylko live, albumy to często kompilacje z paru sesji, na kolejnych płytach pojawiają się kolejne wariacje na temat tych samych tytułów (weźmy choćby dyskografię Monka,...), w okresie klasycznym rzadko mamy zespoły jako takie, raczej zestawy typu KTOŚTAM i KTOŚTAM albo KWARTET/KWINTET/SEKSTET KOGOŚTAM, ciągłe efemeryczne kolaboracje, trudności z przypisaniem danej płyty do dyskografii konkretnego artysty (bywa, że nawet w wymiarze oficjalnym zmienia się to z wydania na wydanie, także ze względów marketingowych), sztuczne rozbudowywanie dyskografii (np. wydawanie przez Prestige "nowych" płyt Coltrane'a po tym, jak od nich odszedł i odniósł sukces, w istocie będących zapisami wszystkich możliwych sesji, w których wziął udział jako muzyk sesyjny)... Trochę tego jest ;)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit miesiąc temu

- smaczny jazz z wokalami, Steve Lacy i Brion Gysin - ten malarz
Awatar użytkownika
kurz
Fallen Angel Of Doom

kurz miesiąc temu

Aktualnie zakochuję się w najnowszym Shabaka:

Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit miesiąc temu

Jeśli chodzi o tradycyjno-duchowo-trybalny jazz, to ja zatrzymałem się na Sandersie i Mulatu Astakate. Żona Coltrane'a nie weszła, a Sun Ra klasyfikuje jako muzyczny retro-futuryzm.
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

O, to ja mam odwrotnie akurat. Sanders nie za bardzo mi wchodzi, w sensie spoko, czasem posłucham, ale muszę mieć naprawdę życzliwy nastrój, żeby o tym podśpiewywaniu, że creator has a master plan nie pomyślał sobie “dobra, to już trochę przesada”, natomiast płyty Alicji - w tym te z Sandersem - wchodzą mi gładko, bardzo mi się podoba to, jaki mają groove, momentami brzmi to jak jakieś psytrance z lat 70 ;)

A Mulatu Astakate to w ogóle nie wiem, kto to jest, chociaż mam google i zaraz pewnie będę wiedział ;)
kurz pisze:
miesiąc temu
Aktualnie zakochuję się w najnowszym Shabaka:

Zajebiste, będzie badane. Nie słyszałem o tym w ogóle, zresztą jazzowo nie za bardzo mogę się z lat 60, góra 70 wykopać, chyba że chodzi o Charlesa Gayle’a ;)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit miesiąc temu

porwanie w satanistanie pisze:
miesiąc temu
O, to ja mam odwrotnie akurat. Sanders nie za bardzo mi wchodzi, w sensie spoko, czasem posłucham, ale muszę mieć naprawdę życzliwy nastrój, żeby o tym podśpiewywaniuy, że creator has a master plan nie pomyślał sobie “dobra, to już trochę przesada”
Jego albumy solowe to głównie spokojna, medytacyjna muzyka, jednocześnie od końca lat 80 zaczął się bujać z Laswellem, 23 Skidoo i rozmaitymi hip-hopowcami.
A Mulatu Astakate to w ogóle nie wiem, kto to jest, chociaz mam google i zaraz pewnie będę weidział ;)
Ja się dowiedziałem dzięki Broken Flowers. Jim ma dobry gust.

Awatar użytkownika
kurz
Fallen Angel Of Doom

kurz miesiąc temu

Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze.

Jak to pięknie brzmi.. Sól najlepszego gatunku;

Awatar użytkownika
yog
Tormentor

yog miesiąc temu

Na okładce zdaje się scenka z Niewinnych Czarodziejów Wajdy. Piękny film. Piękny romans. Piękna główna bohaterka.
Destroy their modern metal and bang your fucking head
Awatar użytkownika
kurz
Fallen Angel Of Doom

kurz miesiąc temu

Kolejny polski wariat. Dość świeże. Jak ktoś nie zna, to gorąco polecam posłuchanie młodzika.

Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit tydzień temu

porwanie w satanistanie pisze:
2 mies. temu
Skończyłem wczoraj wreszcie grubaśną biografię Monka, dobry był herbatnik.
Jak się nazywa to dzieło?
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

porwanie w satanistanie tydzień temu

Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni, autor to Robin D.G. Kelley.

Dobra rzecz, choć bardzo drobiazgowa, co nie każdemu musi przypaść do gustu ;)
Awatar użytkownika
pit
Tormentor

pit tydzień temu

Dzięki. Drobiazgowa w stylu: "13 października 1955 roku o godzinie 18:53 Thelonious wypił herbatę z cytryną i łyżką cukru..."?
Awatar użytkownika
porwanie w satanistanie
Tormentor

porwanie w satanistanie tydzień temu

Drobiazgowo w takim sensie, że autor wyraźnie miał ambicję opisać każdy koncert, jaki Thelonious w życiu zagrał ;)

Wróć do „Inne gatunki muzyczne”